• rozwiń
  • WIG20 2178.84 +0.65%
  • WIG30 2464.69 +0.54%
  • WIG 57303.23 +0.49%
  • sWIG80 11455.45 +0.05%
  • mWIG40 3639.92 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:12

Dostosuj

Temat: Rosja

Unia naciska na G7 ws. sankcji dla Rosji. "Stanowisko nie powinno ulec zmianie"

Unia naciska na G7 ws. sankcji dla Rosji. "Stanowisko nie powinno ulec zmianie"
Foto: Shutterstock Foto: Unia Europejska oczekuje, że szczyt G7 potwierdzi konieczność utrzymania sankcji gospodarczych wobec Rosji

Unia Europejska oczekuje, że w przyszłym tygodniu szczyt G7 potwierdzi konieczność utrzymania sankcji gospodarczych wobec Rosji - powiedział w piątek wysoki rangą unijny urzędnik. Jak dodał, stanowisko G7 wytyczy kierunek dla decyzji UE w tej sprawie.

Przywódcy grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata (USA, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Kanady) spotkają się 26 i 27 maja na japońskim półwyspie Shima (Ise-Shima). Relacje z Rosją i konflikt na Ukrainie będą jednym z głównych tematów obrad w sesji poświęconej polityce międzynarodowej. W spotkaniu wezmą udział szefowie Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Nierealizowane porozumienie

- Dyskusja o Ukrainie i Rosji będzie ważna z punktu widzenia UE, bo w dużej mierze wyznaczy kierunek dla naszych wewnętrznych dyskusji w Unii na ten temat. Tak było w poprzednich latach. Uważamy, że odpowiedź na kryzys ukraiński może być skuteczna tylko wówczas, jeśli będzie zgodna i skoordynowana w gronie G7 - powiedział wysoki rangą urzędnik UE, zaangażowany w przygotowania do szczytu.

- Oczekuję, że stanowisko G7 będzie oparte o linię wypracowaną w ubiegłym roku. Zakłada ona, że kluczowy dla kwestii sankcji gospodarczych (wobec Rosji - red.) jest stan realizacji porozumienia z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy - dodał. - To także stanowisko UE. Dopóki porozumienie z Mińska nie jest wdrożone, sankcje są utrzymywane (...). Uważamy, że to stanowisko nie powinno ulec zmianie - powiedział unijny urzędnik.

Wprowadzone latem 2014 roku unijne sankcje gospodarcze wobec Rosji wygasają z końcem lipca br. Decyzja UE w sprawie ich przedłużenia musi zapaść najpóźniej na przełomie czerwca i lipca. Najpewniej będzie to jeden z tematów unijnego szczytu pod koniec czerwca. Unijne źródła nie wykluczają jednak, że wstępna decyzja zapadnie na szczeblu ambasadorów państw unijnych, tak jak miało to miejsce zimą tego roku. Będzie wymagać jedynie zatwierdzenia przez rządy.

Odmienne zdania

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała w opublikowanym w tym tygodniu wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt", że oczekuje przedłużenia sankcji wobec Rosji. Jednocześnie - jak dodała - w drugiej połowie roku przywódcy unijny powinni ocenić wdrażanie porozumienia z Mińska i perspektywy rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

- Szefowie państw i rządów UE powiązali zniesienie sankcji z pełnym wdrożeniem porozumienia z Mińska. Tego dotychczas nie osiągnięto. W drugiej połowie roku rządy państw UE powinny jednak dokonać głębokiej politycznej oceny tego, jak dalece wdrożono porozumienie mińskie i jak ma wyglądać dalsza droga do rozwiązania konfliktu na Ukrainie - powiedziała Mogherini.

Przyznała, że w gronie państw UE zawsze widać było nieco odmienne zdania dotyczące polityki sankcji wobec Rosji i zapewne tak już pozostanie. - Ale pomimo różnic zawsze okazywaliśmy jedność. Ważne, byśmy pozostali przy tej jedności i wspólnie podjęli decyzję - dodała, komentując pojawiające się coraz częściej w niektórych krajach UE głosy, wzywające do zrewidowania polityki sankcji wobec Rosji.

O sankcjach

W lecie 2014 roku UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Obejmują one ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń. Restrykcje były kilkakrotnie przedłużane, ostatnio w końcu 2015 roku, o kolejne sześć miesięcy.

 

Prezydent USA Barack Obama o sankcjach przeciwko Rosji (25.04.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
cukrowy_mozg
powinno sie je zniejsc tak aby Polska zyskala najwiecej. W tej chwili jestesmy ogrywani przez Niemcow i Rosjan ktorzy buduja razem hub paliwowy dla calej Europy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kasper1
Jak wspomniał niedawno Walter Steinmeier ewentualne utrzymanie sankcji wobec Rosji być może będzie musiało oznaczać wprowadzenie sankcji wobec Ukrainy która nie realizuje postanowień porozumienia mińskiego. To stanowisko poparł MSZ Francji :)
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kłuszyn
A kogo to obchodzi co powiedział Walter Steinmeier ten facet nie jest ani jasnowidzem a tym bardziej wyrocznią i nikogo nie obchodzi widzimisię tego jegomościa chyba że ruskich naiwniaków którzy nie mogą sobie poradzić z biedną i słabą Ukrainą .
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kasper1
Biedny kłuszynie - to ty jesteś naiwniakiem. WSZYSTKICH obchodzi co powiedział Walter Steinmeier - to szef dyplomacji RF Niemiec :)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane