• rozwiń
  • WIG20 2356.27 -0.93%
  • WIG30 2707.43 -0.80%
  • WIG 60717.96 -0.73%
  • sWIG80 12101.88 -0.14%
  • mWIG40 4194.16 -0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:30

Dostosuj

Ponad 200 milionów euro na pomoc uchodźcom trafiło do Grecji

Spór o uchodźców. "Polska nie będzie na straconej pozycji" Odtwórz: Spór o uchodźców. "Polska nie będzie na straconej pozycji"
Spór o uchodźców. "Polska nie będzie na straconej pozycji" "Źródło: TVN24 BiS"

Komisja Europejska przekazała w czwartek 209 mln euro na pomoc uchodźcom w Grecji. Środki mają być przeznaczone na wynajem mieszkań i codzienne wydatki. Szacuje się, że w Grecji przebywa ok. 62 tys. uchodźców, głównie z Syrii, Afganistanu i Iraku.

Uchodźcy przebywają w przepełnionych obozach, gdzie panują złe warunki bytowe i dochodzi do aktów przemocy. Dla większości z nich Grecja miała być tylko etapem w podróży do krajów Europy Zachodniej.

Jak pisze Reuters, nowe środki mają pozwolić na wynajem 22 tys. mieszkań w miastach i miasteczkach Grecji kontynentalnej, oraz powstanie dwóch tysięcy miejsc dla uchodźców na wyspach.

Komisarz UE ds. pomocy humanitarnej Christos Stylianides oświadczył w komunikacie, że pomoc ta zasadniczo poprawi warunki pobytu uchodźców w Grecji, którzy będą mogli wyjść z obozów i prowadzić normalne życie. Tym bardziej, że część pomocy zostanie przeznaczona na wydanie im kart płatniczych. Będą one co miesiąc zasilane kwotą pieniędzy, którymi uchodźcy będą mogli płacić za żywność, transport publiczny czy lekarstwa.

- Europa oznacza solidarność i o to chodzi w dzisiejszej decyzji - powiedział unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos.

Zasady wsparcia KE opracowała wspólnie z Urzędem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane