• rozwiń

Europa chce iść pod rękę z Chinami. Krytyka "wielkiej pomyłki" Trumpa

Jak w Brukseli komentuje się decyzję Donalda Trumpa? Odtwórz: Jak w Brukseli komentuje się decyzję Donalda Trumpa?
Jak w Brukseli komentuje się decyzję Donalda Trumpa? "Źródło: TVN24 BiS"

Unia Europejska i Chiny zadeklarowały wspólnie w piątek w Brukseli, że będą ściślej współpracować w walce ze zmianami klimatu. Stało się to po tym, gdy dzień wcześniej USA ogłosiły, że wycofają się z umowy paryskiej.

- Chiny podzielają nasze niezadowolenie w związku z decyzją USA w sprawie klimatu. To pomocne, to odpowiedzialne i to zachęca obie strony, Chiny i UE, żeby wdrażać postanowienia umowy paryskiej - powiedział na konferencji szef KE Jean-Claude Juncker.

- Dziś wzmacniamy naszą współpracę w walce ze zmianami klimatu, co oznacza, że dziś Chiny i Europa pokazały solidarność z przyszłymi pokoleniami i odpowiedzialność wobec całej planety - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Dodał, że jest przekonany, iż decyzja administracji prezydenta USA Donalda Trumpa jest "wielką pomyłką".

Po szczycie

W piątek w Brukseli odbył się szczyt UE-Chiny, skoncentrowany na kwestiach klimatu, handlu oraz polityki zagranicznej i wyzwań związanych z bezpieczeństwem.

Trump ogłosił w czwartek wycofanie USA z paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku, co jest spełnieniem jego obietnicy, że będzie przedkładał interesy amerykańskich pracowników i konsumentów nad inne.

Trump oświadczył, że decyzja ta "nie będzie miała dużego wpływu" na klimat. Ocenił, że koszty tego porozumienia ponosili dotąd amerykańscy podatnicy i firmy w USA. Podkreślił, że rezygnacja z zobowiązań wynikających z umowy będzie korzystna dla amerykańskiego sektora energetycznego i przemysłu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane