• rozwiń

UE walczy z terroryzmem. Nowe ograniczenia dla Bitcoinów i kart prepaid

UE walczy z terroryzmem. Nowe ograniczenia dla Bitcoinów i kart prepaid

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek wprowadzenie bardziej rygorystycznych zasad dotyczących posługiwania się Bitcoinem - wirtualną walutą - oraz kartami przedpłaconymi. Ma to zmniejszyć niebezpieczeństwo związane z anonimowymi płatnościami, a co za tym idzie - ryzyko terrorystyczne.

- Państwa członkowskie będą w stanie uzyskać i udostępnić niezbędne informacje o tym, kto jest właścicielem firmy, kto zajmuje się transakcjami walutowymi, a kto kartami prepaid - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Wirtualne platformy wymiany walut będą musiały zwiększyć kontrole tożsamości osób wymieniających Bitcoiny, a także dla walut realnych oraz zgłaszać podejrzane transakcje. 

Zgodnie z propozycją Komisji próg dokonywania płatności anonimowymi kartami przedpłaconymi zostanie obniżony z 250 do 150 euro.

Karty prepaid są wydawane przez wielu operatorów, w tym banki z wykorzystaniem dużych sieci, takich jak Visa i MasterCard. Różnią się one od kart debetowych i kredytowych, ponieważ konta muszą być zasilone przed dokonaniem płatności.

Zmniejszyć ryzyko

Po zamachach w Paryżu w listopadzie ubiegłego roku, dokonanego przez islamskich bojowników państwowych, UE intensyfikuje działania, aby odciąć dostęp terrorystów do funduszy i kont prywatnych klientów. Władze francuskie wykazały, że przedpłacone karty zostały wykorzystane podczas dokonywania zamachów w stolicy.

MasterCard zapowiedział, że wspiera cel Komisji dotyczący wzmocnienia bezpieczeństwa kart prepaid, przy jednoczesnym zapewnieniu, że ludzie mniej zamożni mogą nadal z nich korzystać.

Komisja zaproponowała również
zwiększenie liczby kontroli banków, które dokonują transakcji z klientami z krajów niebezpiecznych. Podjęte kroki mają przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy oraz zagrożeniu terrorystycznemu. 

Wtorkowe wnioski będą musiały zostać zatwierdzone przez kraje UE i europejski parlament, zanim staną się obowiązującym prawem.

 

"Brudne" bitcoiny. Wymieniali pieniądze z handlu narkotykami na wirtualną walutę


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane