• rozwiń

Unia chce w Arktyce rozwijać współpracę z Rosją

Unia chce w Arktyce rozwijać współpracę z Rosją
Foto: Pixabay (CC0 Public Domain) Foto: UE chce w Arktyce rozwijać współpracę z Rosją

Unia Europejska jest gotowa do współpracy z Rosją w sprawie przyszłości Arktyki mimo tarć w stosunkach Brukseli z Moskwą w obszarach takich jak polityka wobec Ukrainy czy Syrii - powiedziała w środę szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

- W oczywistym interesie UE leży większe zaangażowanie wszystkich aktorów, w tym Rosji, w sprawach Arktyki - oceniła Mogherini, prezentując prasie założenia nowej "zintegrowanej polityki UE na rzecz Arktyki".

UE postrzega "Arktykę jako przykład konstruktywnej regionalnej i międzynarodowej współpracy" i chciałaby, aby ta współpraca "szła dalej" niż obecnie - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji.

Unijny interes

Mogherini wyjaśniła, że zgodnie ze stanowiskiem przyjętym przez szefów MSZ krajów UE na posiedzeniu w marcu w Brukseli Unia może się wybiórczo angażować we współpracę z Rosją w wybranych dziedzinach, o ile leży to w unijnym interesie.

- Arktyka stanowi nie tylko ogromny potencjał, ale także ważne wyzwania, które musimy wspólnie przedyskutować - podkreśliła.

Na konferencji prasowej zapowiedziała intensywniejsze działania UE w sprawach Arktyki w takich dziedzinach, jak ocieplenie klimatu, środowisko, energia lub rybołówstwo.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane