• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Raport: korzyści gospodarcze z mundialu nie będą długofalowe

"Spełniliśmy wszystkie surowe wymagania FIFA". Do mundialu pozostało 35 dni Odtwórz: "Spełniliśmy wszystkie surowe wymagania FIFA". Do mundialu pozostało 35 dni
"Spełniliśmy wszystkie surowe wymagania FIFA". Do mundialu pozostało 35 dni "Źródło: Fakty TVN"

Korzyści dla gospodarki rosyjskiej z organizacji piłkarskich mistrzostw świata raczej nie będą długoterminowe, choć jest nadzieja, że turniej poprawi wizerunek Rosji - pisze w piątek dziennik gospodarczy "Wiedomosti", powołując się na oceny grupy bankowej UBS.

Analitycy szwajcarskiej firmy uważają, że mistrzostwa w krótkoterminowej perspektywie przyciągną turystów, ale ten wzrost nie będzie bardzo znaczny. Ich zdaniem w długoterminowej perspektywie wydatki na organizację mistrzostw raczej nie przyniosą istotnego wzrostu gospodarczego.

Wykorzystanie infrastruktury

Według UBS mistrzostwa potencjalnie mogłyby lepiej zwrócić się Rosji, niż jest to w wielu krajach europejskich, bowiem inwestycje w ich przygotowanie nie były wielkie - wyniosły 12 mld dolarów, czyli 0,7 proc. nominalnego PKB w 2017 roku.

Połowa zamówień na bilety napłynęła z zagranicy i można szacować, że do Rosji przyjedzie latem 1,6 mln cudzoziemców. "Trudno to nazwać turystycznym boomem" - oceniają "Wiedomosti" - bowiem według ocen UBS stanowi to jedynie 6,5 proc. turystów zagranicznych, którzy odwiedzili Rosję w 2016 roku.

"Wiele będzie zależeć od tego, jak wykorzystywana będzie zbudowana infrastruktura, przede wszystkim stadiony. Doświadczenie Brazylii, a także olimpijskiego Soczi (gdzie odbyły się igrzyska zimowe w 2014 roku - red.) potwierdza, że kosztowne obiekty szybko mogą zostać zaniedbane" - ostrzega dziennik.

Ocenia, że pozytywny efekt rozpoczynających się w połowie czerwca mistrzostw piłkarskich będzie bardziej dostrzegalny w turystyce wewnątrzkrajowej. Dla turysty zagranicznego "liczy się bowiem reputacja kraju i przewidywalna sytuacja geopolityczna, z czym Rosja ma problemy" - zauważa dziennik. Wskazuje na wydarzenia ostatnich lat - aneksję Krymu przez Rosję i zaangażowanie Moskwy w konflikty w Syrii i na Ukrainie. Zdaniem analityków UBS, "gdy mowa o reputacji, to lata wysiłków i nakładów mogą zostać stracone w jednej chwili, jak pokazują niedawne konflikty geopolityczne".

Potencjał turystyczny

"Wiedomosti" cytują także bardziej optymistyczną opinię międzynarodowej firmy konsultingowej McKinsey, która wcześniej oszacowała, że eksploatacja infrastruktury i wzrost napływu turystów może przynieść Rosji co roku 120-180 mld rubli (1,9-2,8 mld dol.). Jednak analitycy UBS "wypowiadają się ostrożniej: ostatecznie oszacować korzyści gospodarcze z turnieju będzie można za kilka lat" - relacjonuje gazeta.

"Wiedomosti" wskazują przy tym, że Rosja może wiele zaproponować turystom dzięki swej zadziwiającej różnorodności przyrodniczej i kulturowej. Na jej terytorium jest też 28 obiektów z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Jednak do tej pory odwiedza Rosję mniej turystów niż np. Malezję czy Turcję, nie mówiąc już o gigantach turystyki takich jak Francja czy Hiszpania - przyznaje dziennik.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane