• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Tych miejsc nie odwiedza prawie nikt. Turystyczny antyranking

Tych miejsc nie odwiedza prawie nikt. Turystyczny antyranking Odtwórz: Tych miejsc nie odwiedza prawie nikt. Turystyczny antyranking
Foto: U.S. Department of Energy's Atmospheric Radiation Measurement Program/domena publiczna | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Nauru jest niechętnie odwiedzana przez turystów | Video: Tych miejsc nie odwiedza prawie nikt. Turystyczny antyranking

Sezon wakacyjny w pełni. Są jednak miejsca, w których turystycznego tłoku i gwaru nie ma, ponieważ niemal nikt tam nie podróżuje. Zestawienie 25 takich miejsc przygotował podróżnik Gunnar Garfors.

Co jest wyjątkowego w tym zestawieniu? Między innymi to, kto je przygotowuje. Garfors to podróżnik rekordzista. Pobił rekord Guinnessa w liczbie odwiedzonych krajów w jeden dzień. Przygotowując swoją listę korzysta z własnych doświadczeń, ale też z danych Światowej Organizacji Turystyki, ONZ czy miejscowych biur podróży. Kryteria? Lokalizacja, atrakcyjność, łatwość dotarcia, koszty, oferta dla turystów itp.

1. Nauru

To państwo położone w zachodniej części Oceanu Spokojnego (Oceania) w ubiegłym roku odwiedziło tylko 160 turystów. Dlaczego tak mało? Być może dlatego, że lata tam jedynie jedna linia lotnicza - Our Airlines. A być może dlatego, że cały kraj ma powierzchnię 21 kilometrów kwadratowych i mniej niż 10 tys. mieszkańców. Są tam jedynie dwa hotele, zero nocnego życia i…brak stolicy. Jest jedynie największa wioska - Yaren. Spokój i cisza gwarantowane.

2. Somalia

W ubiegłym roku tylko 400 turystów. Dlaczego? Wojna, brak skutecznego rządu, przemoc, restrykcyjne prawo. Reputacja tego kraju nie jest najlepsza. W tym mało zachęcającym obrazie jest jednak jeden wyróżniający się punkt - Mogadiszu, stolica i największe miasto Somalii. To tam otwierają się kolejne firmy.


3. Tuvalu

Znowu Oceania. Jak obliczył Garfors, w ubiegłym roku przyjechało tam 1,2 tys. turystów. Linie lotnicza Fiji Airways latają tam tylko dwa razy w tygodniu. A to jedyna szybka droga, aby się tam dostać lub wyjechać. Można też próbować skorzystać z pływającego okazjonalnie między Fiji i Tuvalu statku towarowego. Nie zapłacisz tam kartą kredytową, musisz pamiętać o wzięciu gotówki. Jednak wynagrodzą ci to mieszkańcy, którzy są niezwykle mili, przyjacielscy i uśmiechnięci - zapewnia Garfors.

4. Wyspy Marshalla

W zeszłym roku 4,6 tys. turystów. Państwo to leży w samym środku Oceanu Spokojnego, na północ od wspomnianego wcześniej Nauru. Dlaczego warto? Ponad tysiąc gatunków ryb i 250 typów koralowców. Piękno fauny i flory, trudne do znalezienia gdzieś indziej. Ale też trudna historia - w latach 40. i 50. Stany Zjednoczone testowały tam bomby atomowe - czytamy.

5. Sudan Południowy

Wojna nie zachęca turystów do przyjazdu. Sudan cały czas uznawany jest za niebezpieczny. Nielegalne jest tam np. fotografowanie, a warunki życia pozostawiają bardzo wiele do życzenia.


6. Gwinea Równikowa


To jeden z najgorszych krajów dla turystów pod względem dostępności wiz - zwraca uwagę Garfors. Chyba, że jesteś obywatelem USA. Bardzo mała infrastruktura turystyczna.

7. Kiribati

Tylko 6 tys. turystów przez cały rok. Mało popularny kierunek, trudny transport - tylko raz na dwa tygodnie z Nauru lub Wysp Marshalla.

8. Libia

Od obalenia Kaddafiego Libia zmaga się z przestępczością i terroryzmem. Atakowane były ambasady. Zamknięto główne lotnisko kraju w Trypolisie. Turyści raczej omijają ten kraj. Mimo tego rząd wierzy, że uda mu się odwrócić tę sytuację. Minister turystyki musi mieć ciężką pracę teraz - podkreśla Garfors. Tylko 6250 turystów rocznie.

9. Gwinea Bissau

Tylko 7,5 tys. odwiedzających w rok. Wszystko dlatego, że trudno się tam dostać. Trudno też funkcjonować na miejscu - zapomnij o jakiekolwiek współczesnej infrastrukturze.

10. Turkmenistan

Jak pisze podróżnik, ten kraj to nie Korea Północna, ale gra w tej samej lidze. Trudno o wizę, ciężko się tam dostać, ale zdaniem Garforsa warto. To kraj położony pośrodku pustyni a na turystów czeka tam wiele niecodziennych atrakcji. 8697 turystów.

Kolejne miejsca to: 11. Wyspy Świętego Tomasza i Książęca - 10 tys. turystów; 12. Afganistan - 13,3 tys. turystów; 13. Komory - 21 tys.; 14. Liberia - 24 tys.; 15. Wyspy Salomona - 24,4 tys. turystów; 16. Mauretania - 35 tys.; 16 (ex aequo) Mikronezja, Sfederowane Stany Mikronezji - 35 tys. turystów; 18. Sierra Leone - 44 tys.; 19. Tonga - 45 tys.; 20. Gwinea - 56 tys. turystów; 21. Lichtenstein - 60 tys.; 22. Dżibuti - 63 tys.; 23. Saint Vincent i Grenadyny - 71 tys.; 23. Republika Środkowoafrykańska - 71 tys. turystów; 24. Timor Wschodni - 78 tys. turystów; Dominika - 78 tys.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sionn
Pitcairn to terytorium zamorskie UK. Faktycznie to cztery wyspy, ale nic tam nie ma, skąpe źródła wody (m.in. źródła odsłaniane podczas odpływu), są skaliste (podniesione tektonicznie atole koralowe), trudno dostępne brzegi i 65 mieszkańców. 50 tysięcy to chyba jakby leżeli na sobie warstwami. Naprawdę koniec świata.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
katja210
A gdzie wyspy Tristan da Cuncha, gdzie nie ma opcji samolotu i aby się dostać można raz na 3 miesiące statkiem ze Świętej Heleny.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
czarob
Na którym miejscu Krym i Soczi?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Akatsuki
7. Kiribati
Tylko 6 tys. turystów przez cały roku.(błąd!!!!) Trudna do wymówienia nazwa, mało popularny kierunek, trudny transport - tylko raz na dwa tygodnie z Nauru lub Wysp Marshalla.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marcin_lamparski
A wyspa Pitacairn ? Niespełna 50 mieszkańców, transport jedynie statkiem który dopływa do tej wyspy raz na pół roku. Dodatkowo tubylcy są bardzo niechętni wobec obcych, trudno również o wizę. Możliwe że rocznie odwiedza tą wyspę zaledwie kilka osób, nie licząc marynarzy statku transportowego.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane