• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Ukraina w kryzysie

Tusk za przedłużeniem sankcji wobec Rosji. "Potrzebna jest presja"

Tusk za przedłużeniem sankcji wobec Rosji. "Potrzebna jest presja"
Foto: CC BY-NC-ND 2.0 Flickr/ European Parliament Foto: Tusk powiedział w wywiadzie dla „SZ” i kilku innych gazet europejskich, że będzie zabiegał o przedłużenie sankcji wobec Rosji

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział w poniedziałek wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung", że będzie zabiegał o przedłużenie sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Zaapelował o pomoc dla Grecji, gdyż jej wyjście z eurolandu byłoby "katastrofą".

Tusk powiedział w wywiadzie dla "SZ" i kilku innych gazet europejskich, że będzie zabiegał o przedłużenie sankcji wobec Rosji.

Presja konieczna?

Jak zaznaczył, potrzebna jest obecnie "presja", aby doprowadzić do pełnej realizacji porozumień z Mińska, przewidujących m.in. przejęcie przez ukraińskie służby kontroli nad granicami swego kraju. - Ten kto uważa, że Putin lub separatyści wykażą dobrą wolę, jest albo naiwny, albo zakłamany - podkreślił Tusk. Jak dodał, "Europa i wspólnota transatlantycka muszą pozostać zjednoczone".

Szef Rady Europejskiej przytoczył opinię prezydenta USA Baracka Obamy, który ostrzegł go, że odmowa przedłużenia w czerwcu unijnych sankcji wobec Rosji stworzyłaby "bardzo krytyczny moment" w relacjach transatlantyckich.

Jak wyjaśnił, Obama nie domaga się zaostrzenia restrykcji. - Obama był jednoznaczny: przedłużcie sankcje; to wystarczy, żeby nam pokazać, że w tym konflikcie nadal działamy wspólnie - powiedział polityk w rozmowie z "SZ".

Tusk przyznał, że przekonanie wszystkich 28 państw będzie "trudnym procesem". - Myślę jednak, że wszystkie 28 (krajów) zdaje sobie sprawę z konieczności zachowania wspólnego stanowiska. To jest najsilniejsza motywacja - powiedział.

O Ukrainie

Polski polityk przyznał, że nieobecność instytucji unijnych w negocjacjach w sprawie Ukrainy nie jest dla niego "sytuacją komfortową". Jak wyjaśnił, zaakceptował pomimo tego rozmowy w tzw. formacie normandzkim (Niemcy, Francja, Rosja i Ukraina), gdyż są one przykładem, że Europa może w tej trudnej sytuacji osiągnąć jakiś wynik. Jego zdaniem we wschodniej Ukrainie ciągle nie ma rozejmu, jednak liczba ofiar znacznie się zmniejszyła.

Tusk odrzucił zdecydowanie możliwość wyjścia Grecji ze strefy euro. - Musimy zapobiec wyjściu Grecji. To byłaby z pewnością katastrofa. Nie mogę dostrzec żadnych pozytywnych aspektów takiego scenariusza - wyjaśnił polityk.

Jak zaznaczył, w przypadku Grecji "chodzi nie tylko o pieniądze, lecz także o geopolityczny kontekst". - Czy możecie sobie wyobrazić Europę bez Grecji? – pytał dziennikarzy. Wyjście Grecji byłoby – jak zauważył – "najbardziej dramatycznym rozdziałem w całej historii Unii Europejskiej". - Musimy pomóc Grecji, to nie podlega dyskusji - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Darek1973d
Sankcje trzeba przedluzyc az do do wycofania sie Rosji z Ukrainy.
Rosja zaczyna rozumiec ze Tusk zabiega o wieksze ujednolicenie dzialan UE I USA w sprawie Ukrainy.
Wyslali mu zaproszenie na obchody dnia zwyciestwa 9 maja.
Chca go przekabacic. No I ta propaganda. Przewodniczacy rady europy na obchodach w Rosji.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane