• rozwiń

Temat: Unia Europejska

"Jest jeszcze czas, aby zapobiec konfliktom". Tusk wzywa Chiny, USA i Rosję

Tusk o stosunku Trumpa do UE i NATO Odtwórz: Tusk o stosunku Trumpa do UE i NATO
Tusk o stosunku Trumpa do UE i NATO "Źródło: tvn24"

Chiny, Stany Zjednoczone i Rosja mają obowiązek, by nie rozpoczynać wojen handlowych - powiedział w poniedziałek w Pekinie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Wezwał te trzy kraje do działań na rzecz zreformowania Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Występując na konferencji prasowej podczas dorocznego szczytu ChRL-UE Tusk zaznaczył, że "jest jeszcze czas, aby zapobiec konfliktom i chaosowi".

Podkreślił, że WTO potrzebuje nowych przepisów między innymi dotyczących transferu technologii.

Premier Chin Li Keqiang zapewnił, że jego kraj chce dążyć do bardziej zrównoważonego handlu z Unią Europejską. - ChRL potrzebuje postępu w negocjacjach z UE, a obie strony powinien łączyć cel szybkiego zawarcia porozumień - dodał.

Szczyt w Helsinkach

We wczesnych godzinach popołudniowych w Helsinkach mają rozpocząć się rozmowy między prezydentem USA Donaldem Trumpem a rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

W niedzielę Tusk napisał na Twitterze, że UE i USA to najlepsi przyjaciele, a "ktokolwiek mówi, że jesteśmy wrogami, rozpowszechnia fake newsy". Wcześniej w wywiadzie Trump stwierdził, że UE to wróg, jeśli chodzi o handel.

Zapowiadając szczyt w stolicy Finlandii Biały Dom wskazał, że przywódcy omówią relacje pomiędzy USA i Rosją i kwestie dotyczące bezpieczeństwa narodowego. Strona rosyjska zapowiadała, że tematem rozmów Putina z Trumpem będą relacje obu krajów i główne problemy międzynarodowe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane