• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Strefa euro

Tusk rozmawiał z Ciprasem. "Oczekujemy konkretnych propozycji"

Foto: PAP/Adam Warżawa Foto: Europa jest gotowa do zapewnienia stabilności finansowej w strefie euro - zapewnił Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej

Oczekujemy, że do końca dzisiejszego dnia Grecja przedstawi propozycje, które będą zarówno kompleksowe, jak i szczegółowe - powiedział Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. Zapewnił, że "Europa jest gotowa do zapewnienia stabilności finansowej w strefie euro". Jednocześnie dodając, iż "dobre porozumienie w niedzielę powinno być wystarczające dla narodowych parlamentów".

Na konferencji prasowej w Luksemburgu Tusk poinformował, że rozmawiał telefonicznie z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem. - Mam nadzieję, że dzisiaj otrzymam konkretne, realne propozycje - powiedział.

Wszyscy będą zwycięzcami?

- Jeśli to nastąpi, będziemy potrzebowali też równoległej propozycji od wierzycieli. Realistycznej propozycji Grecji musi towarzyszyć również realistyczna propozycja wierzycieli dotycząca spłacalności długu. Wtedy będziemy mieć sytuację "win-win" - dodał Tusk.

- Zarówno od Grecji, jak i od pożyczkodawców oczekujemy dobrej woli i odpowiedzialności - powiedział Tusk, dodając, że dyskusja na temat zdolności Grecji do spłacenia długu jest częścią tej odpowiedzialności.

Propozycja w sprawie spłacalności długu może obejmować np. restrukturyzację zadłużenia Grecji. Konieczność restrukturyzacji greckiego długu podkreśla też Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Kraje strefy euro dopuszczają możliwość dyskusji na ten temat, ale jednocześnie są przeciwko umorzeniu części długu. Restrukturyzacja może polegać np. na odroczeniu terminu spłat czy umorzeniu odsetek.


 

Kiedy rozstrzygnięcie?

Tymczasem rzecznik greckiego rządu Gabriel Sakellaridis powiedział w czwartek, że Grecja "robi wszystko, co może" na rzecz pilnego wypracowania porozumienia z międzynarodowymi wierzycielami" i - jak to ujął - "zakończenia tego cyklu niepewności".

Dzień wcześniej Grecja wystąpiła o nowe wsparcie finansowe z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) i w ciągu dwóch dni skonkretyzuje propozycje porozumienia z wierzycielami.

W niedzielę o godz. 16 odbędzie się krótki szczyt strefy euro poświęcony Grecji. Dyskusja w gronie przywódców państw całej UE rozpocznie się natomiast o godz. 18. Takie informacje przekazał dzisiaj na Twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy Donalda Tuska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
geronimo_may
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane