• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wynajem mieszkania turystom tylko za zgodą sąsiadów. Kontrowersyjny wyrok

Wynajem mieszkań turystom w Lizbonie Odtwórz: Wynajem mieszkań turystom w Lizbonie
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 BiS Foto: Turystów w Portugalii czekają utrudnienia? | Video: Wynajem mieszkań turystom w Lizbonie

Sąd w Lizbonie orzekł, że mieszkańcy mogą zablokować wynajem mieszkania lub pokoju prowadzonego w ich budynku przez sąsiada. Zdaniem ekspertów, ten kontrowersyjny wyrok może zahamować rozwój turystyki w Portugalii.

Bezprecedensowy wyrok to finał procesu, w którym stronami była grupa mieszkańców jednego z bloków w Lizbonie oraz ich sąsiadka prowadząca w swoim apartamencie wynajmem pokojów dla turystów. W czerwcu br. kobieta złożyła pozew, skarżąc się na decyzję rady mieszkańców, która zakazała jej prowadzenia w bloku działalności o charakterze hotelarskim.

"Handlowy charakter tej działalności"

W uzasadnieniu wyroku sędzia stwierdził, że większość mieszkańców budynku miała prawo zablokować wynajem dla turystów jednego z apartamentów z uwagi na "handlowy charakter tej działalności".

- Mieszkańcy mają prawo do sprzeciwu w sytuacji, gdy w ich bloku powstaje np. zakład fryzjerski, gabinet lekarski czy inna działalność handlowa. Podobnie jest w tym przypadku - orzekł sąd.

Decyzja lizbońskiego sądu spotkała się z krytyką prawników, ekspertów branży turystycznej, a także osób zajmujących się wynajmem mieszkań. Przypomniano, że ubiegłoroczna nowelizacja portugalskich przepisów przewiduje, iż osoby, które chcą odpłatnie udostępniać swoje apartamenty turystom, muszą jedynie uzyskać zgodę od poszczególnych urzędów państwowych, a nie od innych mieszkańców budynku.

Turystyka kwitnie

Od dwóch lat w Portugalii szybko rośnie liczba ofert mieszkań wynajmowanych turystom. Najwięcej jest ich w aglomeracji Lizbony oraz w Porto. Z szacunków internetowego serwisu Airbnb, pozwalającego na wynajmowanie mieszkań bezpośrednio od ich właścicieli, wynika, że tylko w drugim kwartale br. aż 705 tys. urlopowiczów skorzystało z noclegu w prywatnych kwaterach na terenie Portugalii. Oznacza to blisko 80-procentowy wzrost wobec takiego samego okresu ub.r.

Bieżący rok jest najlepszy w historii portugalskiej turystyki. W pierwszych siedmiu miesiącach przybyło do Portugalii ponad 10,6 mln turystów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane