• rozwiń

Turyści z Niemiec wypłacili Grecji 900 euro. Jako "swoją część" reparacji wojennych

Turyści z Niemiec wypłacili Grecji 900 euro. Jako "swoją część" reparacji wojennych
Foto: sxc.hu Foto: Wpłaconą kwotę, która - jak obliczyli - stanowi przypadającą na nich część niemieckiego długu z tytułu reparacji wojennych podzielonego na 80 milionów obywateli Niemiec

Para niemieckich turystów odwiedzających Nauplion na Peloponezie złożyła wizytę burmistrzowi i wpłaciła do kasy miejskiej 875 euro, oświadczając: - To przypadająca na nas część reparacji wojennych, które należą się Grekom za okres nazistowskiej okupacji.

Wpłaconą kwotę, która - jak obliczyli - stanowi przypadającą na nich część niemieckiego długu z tytułu reparacji wojennych podzielonego na 80 milionów obywateli Niemiec, przeznaczono na organizację społeczną "Portal kultury" funkcjonującą w Nauplionie, jednym z najstarszych miast Grecji - podały w czwartek greckie media.

- Wstyd nam za nasz rząd, za arogancję naszego rządu i niektórych naszych rodaków wobec Grecji - oświadczyła dwójka turystów z Niemiec w rozmowie z lokalnymi mediami, dodając, że chcieli uczynić symboliczny gest i zwrócić pieniądze, które są winni Grekom.

Grecy nie odpuszczą?

Grecki parlament postanowił ostatnio powołać nową komisję złożoną z przedstawicieli wszystkich partii politycznych, aby domagać się od Niemiec odszkodowań wojennych oraz zwrotu kontrybucji narzuconej Grekom w formie przymusowej pożyczki, jak również zwrotu dzieł sztuki zagrabionych w czasie okupacji.

Rząd grecki chce, aby Niemcy wypłaciły indywidualne odszkodowania ofiarom wojny, pokryły straty spowodowane zniszczeniami wojennymi oraz dokonały zwrotu kwot zawłaszczonych przez Trzecią Rzeszę w formie kontrybucji wojennych.

Wysokość przymusowej pożyczki, której Niemcy nigdy Grekom nie oddały, szacowana jest dziś na 7-11 miliardów euro.

Nie jest to nowa rewindykacja, ponieważ żaden grecki rząd, niezależnie do orientacji politycznej, nie zrezygnował dotąd z dochodzenia od Niemiec tych należności.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Czesuaff
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Czesuaff
raczej może czas zacząć mówić o odszkodowaniach dla Polski za zrównanie z ziemią Warszawy i innych miast, za wymordowanie Polaków w obozach bo najwięcej zgineło własnie polaków.
Tak mam na myśli też żydów. Nie ma pochodzenia żydowskiego, Jest Izraelskie, ale ci żydzi byli przed wszystkim Polakami.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane