• rozwiń
  • WIG20 2338.31 -0.18%
  • WIG30 2673.04 -0.23%
  • WIG 60865.48 -0.11%
  • sWIG80 11965.74 +0.05%
  • mWIG40 4043.47 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:12

Dostosuj

Dla turystów tylko jeden pokój. Berlin walczy z wysokimi cenami mieszkań

Dla turystów tylko jeden pokój. Berlin walczy z wysokimi cenami mieszkań
Foto: Shutterstock Foto: W Berlinie, który jest osobnym krajem związkowym Niemiec, władze wprowadziły zakaz od 1 maja

Sąd administracyjny utrzymał w środę obowiązujący od 1 maja w Berlinie zakaz krótkoterminowego wynajmu prywatnych mieszkań turystom, którego celem jest przeciwdziałanie wzrostowi cen mieszkań. Tymczasem w Madrycie sąd uchylił zakaz takiego wynajmu.

W Berlinie, który jest osobnym krajem związkowym Niemiec, władze wprowadziły zakaz od 1 maja. W wyroku sąd administracyjny orzekł, że jest on zgodny z konstytucją i nie narusza ani wolności działalności gospodarczej, ani zasady ochrony własności prywatnej.

Na te gwarantowane w konstytucji prawa powoływało się czterech właścicieli berlińskich mieszkań wynajmujących je na kilkudniowe okresy turystom. Sąd oddalił ich skargi, tłumacząc, że celem berlińskich przepisów była walka z rosnącymi cenami mieszkań, których brakuje na rynku właśnie dlatego, że część jest udostępniana turystom, a nie stałym mieszkańcom.

Tylko jeden pokój

Zgodnie z obowiązującym w stolicy Niemiec zakazem, w zasadzie nie można wynajmować własnych mieszkań turystom - najwyżej jeden pokój. Za złamanie zakazu grozi grzywna do 100 tys. euro, a władze apelują do obywateli, by anonimowo zgłaszali przez internet mieszkania sąsiadów, którzy nadal nielegalnie wynajmują je turystom, np. przez portale internetowe typu Airbnb.

W Madrycie zaś sąd uchylił wprowadzony dwa lata temu zakaz wynajmu mieszkań turystom na krócej niż pięć dni. Reuters pisze, że choć nie był on surowo egzekwowany, przyczynił się do większego wykorzystania stołecznych hoteli. Wyrok zapadł na skutek skargi złożonej przez organizację wynajmu mieszkań Madrid Aloja.

W Madrycie również podnoszony był argument, że wynajem mieszkań turystom ograniczył podaż i doprowadził do wzrostu cen dla mieszkańców.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
StatystycznyObywatel
Czy to nie jest czasem zagrozeniem dla wolnosci obywatelskich, demokracji etc. kiedy nie moge ze swoja wlasnoscia/nieruchomoscia robic co mi sie zywnie podoba? Dla przekory udostepnilbym pare razy mieszkanie za darmo i naglosnil to w mediach.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane