• rozwiń

Turecka waluta zanotowała gwałtowny spadek

 Strzały w Ankarze, blokada Bosforu. Premier: próba zamachu stanu Odtwórz: Strzały w Ankarze, blokada Bosforu. Premier: próba zamachu stanu
Foto: stooq.pl | Video: TVN 24 Foto: Turecka waluta zanotowała gwałtowny spadek | Video: Strzały w Ankarze, blokada Bosforu. Premier: próba zamachu stanu

Turecka lira gwałtownie straciła w stosunku do euro i dolara po informacji o próbie zamachu stanu. Wydanie specjalne na temat wydarzeń w Turcji w TVN24 i TVN24 BiS.

W wydanym w piątek komunikacie siły zbrojne Turcji poinformowały o przejęciu władzy w państwie w celu przywrócenia porządku demokratycznego - podała agencja Reutera.

Zapowiedziano równocześnie przestrzeganie wszystkich międzynarodowych zobowiązań Turcji.

Premier Turcji Binali Yildirim oświadczył z kolei w piątek, że w kraju podjęto próbę wojskowego zamachu stanu - poinformowała turecka telewizja NTV.

W stolicy Turcji Ankarze słychać było wieczorem odgłosy strzelaniny, a nad miastem przelatywały wojskowe odrzutowce i śmigłowce - podał Reuters powołując się na relację świadka.

Inni cytowani przez tę agencję świadkowie widzieli także śmigłowce nad największym tureckim miastem Stambułem. Pojazdy wojskowe zablokowały ruch na obu tamtejszych mostach przez Bosfor.

W reakcji na te informacje turecka waluta poleciała w dół - w stosunku do euro straciła 4 proc. w ciągu jednego dnia. Kurs EUR/TRY w pierwszej reakcji na informacje z Turcji wzrósł w okolice poziomu 3,36. Lira jest tym samym najsłabsza w stosunku do euro od maja.

Natomiast w stosunku do dolara spadek wyniósł aż 5 proc. Kurs USD/TRY sięgnął poziomu 3,05, co oznacza, ze turecka waluta w stosunku do dolara jest najsłabsza od stycznia.

Osłabia się również polski złoty. Kurs EUR/PLN rośnie do poziomu 4,43. Mimo pozytywnych informacji, które napłynęły wieczorem ze strony agencji Fitch o utrzymaniu i ratingu i perspektywy dla Polski, złoty osłabił się. Dlaczego? Polska waluta znajduje się w tym samym "koszyku", co turecka lira i inwestorzy mogą chcieć pozbywać się jej jako ryzykownego aktywa.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane