• rozwiń

Turcja pozwoli Syryjczykom na pracę. To zatamuje falę migracji do Europy?

Turcja planuje przyznawać syryjskim uchodźcom pozwolenia na pracę Odtwórz: Turcja planuje przyznawać syryjskim uchodźcom pozwolenia na pracę
Foto: Wojna w Syrii pozbawiła dachu nad głową wiele rodzin | Video: Turcja planuje przyznawać syryjskim uchodźcom pozwolenia na pracę

Turcja planuje przyznawać syryjskim uchodźcom pozwolenia na pracę w nadziei, że zmniejszy to ciążącą na nich presję i zapobiegnie ich wyjazdom z Turcji dalej do Europy - poinformował w poniedziałek turecki minister ds. europejskich Volkan Bozkir.

Po spotkaniu z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem w Ankarze Bozkir powiedział, że w 2015 roku w Turcji zatrzymano 150 tys. nielegalnych migrantów, ok. 500 osób dziennie.

W ubiegłym tygodniu Timmermans zwracał uwagę, że liczba migrantów napływających do UE przez granicę z Turcją nadal jest wysoka. Na konferencji prasowej w Amsterdamie wiceszef KE przyznał, że na razie nie można mówić o zadowoleniu z rezultatów wdrażania uzgodnionego przez UE i Turcję planu działania, który ma zahamować falę uchodźców.

- Staramy się zmniejszyć presję na nielegalną migrację, przyznając Syryjczykom w Turcji pozwolenia na pracę - oświadczył w poniedziałek Bozkir.

Pozwolenie na pracę dla uchodźców

Turecki rząd rozważał wcześniej plany ułatwienia Syryjczykom zarobienia na własne utrzymanie, ale sytuację komplikuje spowolnienie gospodarcze skutkujące ok. 10-procentowym bezrobociem w

kraju.

Obecnie uchodźcy korzystający z tymczasowej ochrony mogą znajdować zatrudnienie w społecznościach uchodźczych w Turcji, np. jako nauczyciele czy lekarze w obozach. Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że jedynie ok. 6 tys. Syryjczyków w Turcji przyznano pozwolenia na pracę.

Turcja, która aspiruje do członkostwa w UE, zobowiązała się do podjęcia starań, aby ograniczyć rekordowy napływ migrantów zmierzających się Europy. W zamian Ankarze obiecano pomoc w wysokości 3 mld euro.

Od wybuchu wojny w Syrii w marcu 2011 roku do Turcji napłynęło ponad 2,2 mln syryjskich uchodźców. Znalazło tam schronienie również 200 tys. irackich uchodźców, a migranci m.in. z Afganistanu korzystają z Turcji jako punktu tranzytowego do Europy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
takbir27
Tylko ilu skorzysta z tego...
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane