• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: USA

Rolnicy za wolnym handlem z USA. Bo Amerykanów stać ich na unijne produkty

Rolnicy za wolnym handlem z USA. Bo Amerykanów stać ich na unijne produkty
Foto: pixabay.com (domena publiczna) Foto: Dla europejskiego zrzeszenia organizacji i związków rolniczych COPA-COGECA negocjowane między UE a USA porozumienie o wolnym handlu stwarza dużą szansę

Dla europejskiego zrzeszenia organizacji i związków rolniczych COPA-COGECA negocjowane między UE a USA porozumienie o wolnym handlu (TTIP) stwarza dużą szansę dla unijnego sektora rolnego. USA są jednym z niewielu rynków, które stać na unijne produkty. W Brukseli od poniedziałku trwa 12. runda negocjacji dotyczących transatlantyckiego porozumienia.

Choć Amerykanie podkreślają, że w handlu produktami rolnymi i spożywczymi z Unią Europejską notują wysoki deficyt, unijni eksperci zwracają uwagę, że do tego segmentu USA zaliczają także alkohol. USA podkreślają, że poprzez TTIP chcieliby zrównoważyć ten deficyt, jednakże przeszkodą jest m.in. unijny system ochrony produktów regionalnych, czy też niestosowanie w praktyce unijnych przepisów dotyczących roślin modyfikowanych genetycznie (GMO).

GMO dla zwierząt

Unijny rynek dopuszcza uprawy i obrót GMO, jednak według obecnego prawa UE to kraje członkowskie podejmują ostateczną decyzję o ich dopuszczeniu lub zakazie. Z krajów UE tylko Czechy, Słowacja, Hiszpania, Portugalia i Rumunia uprawiają u siebie modyfikowaną genetycznie kukurydzę. Unia ze względu na niedobór na rynku roślin wysokobiałkowych importuje rośliny GMO z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt hodowlanych.

- Są dwa elementy, o których musimy pamiętać. Amerykanie zazwyczaj zaliczają napoje alkoholowe do statystyk dotyczących produktów rolnych, co przechyla bilans handlowy na naszą korzyść. Właśnie dlatego strona amerykańska jest dość agresywna - powiedział w środę na marginesie toczących się w Brukseli negocjacji ws. TTIP przewodniczący COPA-COGECA Pekka Pesonen.

Według niego jeśli chodzi o właściwy rynek rolny, w unijno-amerykańskiej wymianie handlowej panuje większa równowaga. - Bilans wciąż jest nieznacznie korzystniejszy dla nas, ale nie można zarzucić, że jest kompletnie niezrównoważony - podkreślił.

Przypomniał też, że do USA Unia eksportuje artykuły spożywcze i produkty o wysokiej wartości dodanej, a do Unii Europejskiej ze Stanów Zjednoczonych trafia więcej surowców nieprzetworzonych.

Pesonen twierdzi, że amerykańskie wielkoobszarowe rolnictwo przemysłowe nie stanowi zagrożenia dla rolnictwa unijnego. Według niego jest mało prawdopodobne, by konsumenci w Europie opowiedzieli się za produktami standardowymi. Taka decyzja – zauważył – kwestionowałaby też całościowe podejście do rolnictwa w UE, stawiające na produkty wysokiej jakości.

Wysokie standardy

Szef COPA-COGECA zaznaczył, że w negocjacjach biorą udział dwaj równi partnerzy. - Dlatego wspieramy negocjacje, bo wierzymy, że Komisja Europejska (...) obroni interes ogólny europejskiego rolnictwa - podkreślił. - Nie mówimy, że przyjmiemy jakikolwiek rezultat. Ale musimy spojrzeć na ofertę Amerykanów, na to, do czego dążą, na to, czy możemy temu sprostać i gdzie możemy współpracować. To nie oznacza, że porzucamy nasze standardy - dodał.

Przypomniał, że standardy dotyczące żywności są wysokie zarówno w USA, jak i Europie, choć po obu stronach Atlantyku stosuje się inne metody.

Zwrócił ponadto uwagę, że również w Europie stosuje się pewne stymulatory wzrostu, czasem używa się antybiotyków w paszach.

- Co więcej, importujemy dość znaczącą ilość roślin wysokobiałkowych modyfikowanych genetycznie. Jesteśmy już dziś częścią łańcucha produkcyjnego w skali międzynarodowej, jednocześnie sprzedajemy istotną ilość zbóż na rynek światowy. Jesteśmy bardzo konkurencyjni, jeśli chodzi o pszenicę, mniej w przypadku roślin wysokobiałkowych. To każe nam zastanowić się nad tym, jak to zorganizować, gdyż uważamy, że współpraca jest niezbędna dla zorientowanej na rynki produkcji zwierzęcej - dodał.

Negocjacje w Brukseli

Ambasador USA przy UE Anthony Gardner przypomniał, że deficyt Stanów Zjednoczonych w handlu rolnym z UE sięga 12 mld dolarów. Według niego to dowód na "istotny problem w dostępie do europejskiego rynku dla amerykańskich produktów rolnych".

- Biorąc pod uwagę, jak ważne jest rolnictwo dla większości z 50 stanów USA, trudno wyobrazić sobie Kongres popierający porozumienie TTIP, które nie odnosi się do tej dysproporcji - zauważył.

W Brukseli od poniedziałku trwa 12. runda negocjacji dotyczących transatlantyckiego porozumienia handlowo-inwestycyjnego. W trakcie obecnych spotkań strony omawiają m.in. problemy dotyczące towarów przemysłowych, produktów rolnych i zamówień publicznych. Runda zakończy się w piątek.

Obie strony nie podają jeszcze terminu zakończenia negocjacji, ale skłaniają się do zawarcia umowy do końca kadencji prezydenta USA Baracka Obamy i przed zmianą administracji w Białym Domu.

Druga kadencja Obamy upłynie w styczniu 2017 roku. Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbędą się 8 listopada 2016 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
nano7
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kolom
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane