• rozwiń

Temat: Unia Europejska

Ostre starcia wokół TTIP. Morawiecki: umowa mogłaby nieść bardzo duże ryzyka

Ostre starcia wokół TTIP. Morawiecki: umowa mogłaby nieść bardzo duże ryzyka
Foto: Flickr (CC BY SA 3.0)/ Nige Brown Foto: TTIP ma doprowadzić do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie

Unia Europejska będzie kontynuować negocjacje z USA ws. partnerstwa handlowo-inwestycyjnego (TTIP) - zapewnił w niedzielę przewodniczący KE Jean-Claude Juncker obecny na szczycie najbogatszych gospodarek G20 w Chinach. Ale rządy Francji, Niemiec i Belgii wolą zawiesić negocjacje. Wicepremier Mateusz Morawiecki ocenił, że umowa w tym kształcie może nieść wiele zagrożeń.

- Biorąc pod uwagę mandat, który kraje członkowskie UE udzieliły Komisji Europejskiej będziemy kontynuować negocjacje z USA - zapewnił Junker podczas konferencji prasowej w Hangzhou (Hangczou). Wcześniej rządy Francji i Niemiec wyraziły sprzeciw wobec kontynuacji rozmów ze Stanami Zjednoczonymi w tej sprawie. Podobnie wątpliwości ma Belgia.

- Podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej w czerwcu zapytałem szefów państw i rządów UE czy chcą dalszych negocjacji z USA w kwestii TTIP. Odpowiedź była jasna, że tak - przypomniał szef Komisji Europejskiej.

Stanowisko Belgów

Tymczasem premier Belgii Charles Michel powiedział w opublikowanym w sobotę wywiadzie, że obecny kształt negocjowanego porozumienia UE-USA o wolnym handlu (TTIP) wydaje się "niewyważony" oraz że rozmowy na jego temat być może trzeba będzie zawiesić.

- Porozumienie może dla Europy oznaczać wzrost i miejsca pracy pod warunkiem, że będzie wyważone. To, co jest obecnie na stole, wyważone nie jest - powiedział Michel w rozmowie z dziennikiem "L'Echo".

- Na razie powiedziałbym, że (kształt umowy) nie jest właściwy oraz że być może wznowimy rozmowy w późniejszym terminie - dodał, zaznaczając zarazem, że "w USA mamy do czynienia z wyborczą rzeczywistością, trwa tam kampania".

Polska wobec TTIP

Podobnych głosów nie brakuje także w innych krajach. W ubiegłą niedzielę wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki Sigmar Gabriel powiedział w wywiadzie dla telewizji publicznej ZDF, że negocjacje dotyczące umowy między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską zakończyły się de facto fiaskiem, a Europejczycy nie mogą podporządkować się amerykańskim żądaniom. - Nie ma żadnego postępu - ocenił.Z kolei we wtorek francuski sekretarz stanu ds. handlu zagranicznego Matthias Fekl zapowiedział, że rząd Francji we wrześniu opowie się za przerwaniem obecnej rundy negocjacji w sprawie TTIP. Twierdził, że "nie ma już we Francji politycznego poparcia dla tych negocjacji".

Poproszony o komentarz do zapowiedzi francuskich i niemieckich ministrów, że należy zatrzymać negocjacje porozumienia o wolnym handlu pomiędzy UE a USA, wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział w tym tygodniu, że umowa może nieść za sobą wiele zagrożeń.

- Jeżeli okaże się niekorzystna dla Polski, to podejmiemy stosowną i podmiotową decyzję w tej sprawie. W tym kształcie umowa ta mogłaby nieść za sobą bardzo duże ryzyka - podkreślił.

Umowa UE - USA

Transatlantyckie partnerstwo handlowe i inwestycyjne (TTIP), przyszła umowa handlowa między UE i USA, ma doprowadzić do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie.

Docelowo ma wykraczać dużo dalej niż dotychczasowe porozumienia handlowe, polegające na redukcji stawek celnych. Umowa w swych założeniach przewiduje usunięcie barier regulacyjnych i wzajemne uznawanie standardów w celu obniżenia kosztów dla eksporterów, importerów i inwestorów.

 

Zobacz materiał z programu "Świat o czwartej" w TVN24 BiS o umowie TTIP (29.08.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ON666
Unia Europejska to syf nie pozwala myśleć Polskim politykom samodzielnie pacynki systemu zniewolenie
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
JMatthew
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
skuba
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kolom
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
karp killer
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane