• rozwiń

Lotnisko Szeremietiewo z trzecim pasem. Miał być gotowy na mundial

Powstaje naddźwiękowy samolot pasażerski na zlecenie NASA Odtwórz: Powstaje naddźwiękowy samolot pasażerski na zlecenie NASA
Powstaje naddźwiękowy samolot pasażerski na zlecenie NASA "Źródło: Lockheed Martin"

Miał być gotowy na piłkarski mundial w 2018 roku, oddano go do użytku dopiero teraz. Na moskiewskim lotnisku otwarto w czwartek trzeci pas startowy. Jego budowa pochłonęła 55,7 miliarda rubli (871,9 miliona dolarów) i trwała osiem lat.

Szeremietiewo jest pierwszym w Rosji portem lotniczym z trzema pasami startowymi. Decyzja o budowie zapadła w 2009 roku, rozpoczęto ją dwa lata później. Wymiary nowego pasa - 3,2 tys. na 60 metrów - pozwalają na lądowanie samolotów wszelkiego typu.Trzeci pas Szeremietiewa miał być częściowo oddany do użytku przed piłkarskim mundialem w Rosji w czerwcu 2018 roku, jednak zaledwie trzy miesiące przed turniejem był gotowy jedynie w 55 proc.

Przyczyną opóźnień były, jak głosił raport urzędu państwowego Rosawiacja, problemy z przeniesieniem istniejących rurociągów, wykupem działek i trudnym geologicznie terenem.

Jeszcze dwóch lat wciąż wymaga proces wyprowadzki mieszkańców domów znajdujących się w strefie ochronnej w rejonie pasa. Nie jest jasne, czemu nie został on zakończony przed rozpoczęciem lotów. Minister transportu Rosji Jewgienij Ditrich zapewnił w czwartek, że nie jest to sprzeczne z prawem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane