• rozwiń

Trzech byłych dyrektorów UBS trafi do aresztu. Namawiali klientów do zakładania kont w Szwajcarii

Trzech byłych dyrektorów UBS trafi do aresztu. Namawiali klientów do zakładania kont w Szwajcarii
Foto: Shutterstock Foto: Śledczy podejrzewają byłych przedstawicieli banku o udział w nielegalnym systemie

Francuski sąd wystawił nakazy aresztowania trzech byłych dyrektorów szwajcarskiego banku UBS oskarżonych o oszustwa fiskalne na dużą skalę; chodzi o namawianie zamożnych francuskich klientów do zakładania niezgłoszonych kont w Szwajcarii.

Jak informuje we wtorek AFP, śledczy podejrzewają byłych przedstawicieli banku o udział w nielegalnym systemie namawiania klientów do otwierania rachunków za granicą, bez wiedzy władz podatkowych Francji.

Sędziowie wystawili nakazy aresztowania w styczniu, ponieważ trzy osoby z byłego kierownictwa UBS nie stawili się na wezwania - podała AFP, powołując się na źródło sądowe. Dwaj z byłych dyrektorów, mieszkających w Szwajcarii, odpowiadali do końca lat 2000 za zarządzanie aktywami konkretnie we Francji, a jeden w Europie Zachodniej.

Po wszczęciu śledztwa w czerwcu 2013 roku dotyczącego nielegalnego namawiania klientów do unikania podatków, bank UBS latem 2014 roku objęto dochodzeniem w sprawie ukrywania oszustw podatkowych w latach 2004-2012 - pisze AFP.

Śledztwo zostało otwarte po donosach byłych pracowników. Kluczowy dotyczył systemu podwójnego księgowania i procederu otwierania niezadeklarowanych kont w Szwajcarii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane