• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Czy Ameryka odwróci się od ochrony klimatu? Prezydent wkrótce ogłosi decyzję

Trump ogłosi decyzję w sprawie porozumienia klimatycznego Odtwórz: Trump ogłosi decyzję w sprawie porozumienia klimatycznego
Trump ogłosi decyzję w sprawie porozumienia klimatycznego

Przedstawiciel Białego Domu oficjalnie potwierdza, że prezydent Donald Trump zdecydował się na wycofanie się z porozumienia klimatycznego zawartego w Paryżu - poinformowała agencja Associated Press, co wywołało duże zamieszanie. Sam prezydent zabrał w tej sprawie głos, publikując wpis na Twitterze.

Donald Trump nie podpisał w ostatnią sobotę 27 maja wspólnej deklaracji po zakończeniu szczytu najpotężniejszych państw G7. Jedną z głównych przyczyn tego był spór wokół zobowiązań ochrony klimatu.

W mediach zaczęły się pojawiać informacje o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z Porozumienia Paryskiego, które zobowiązuje państwa-sygnatariuszy do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Porozumienie ma na celu zastopowanie zmian klimatu i jego ocieplenia powyżej 2 stopni Celsjusza.

Donald Trump ostudził trochę gorącą atmosferę, informując na Twitterze, że ogłosi swoją decyzję w najbliższych dniach.

W czasie kampanii wyborczej Trump zapowiadał, że położy kres "wojnie z węglem" i obiecywał "anulowanie" porozumienia paryskiego, które uważał za zbyt kosztowne dla USA.W mediach głośno jest o tym, że decyzja tak naprawdę została już podjęta i Stany Zjednoczone wycofają się z porozumienia. Są to na razie nieoficjalne informacje.
 

Porozumienie Paryskie zostało podpisane 22 kwietnia 2016 roku. 195 państw znalazło wspólny grunt w kwestii zmian klimatycznych. To w rzeczywistości pierwsza umowa, która zakłada walkę ze zmianami klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych na całym świecie.

Głównym celem paryskiej umowy "jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż o 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur o 1,5 stopnia".

Umowa miała zacząć obowiązywać od 2020 roku.

Reakcja UE i Chin

W reakcji na doniesienia mediów, że prezydent USA Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z paryskiego porozumienia klimatycznego, źródła unijne podały w środę, że UE i Chiny potwierdzą swe zobowiązania w walce z globalnym ociepleniem.

Okazją do okazania determinacji Chin i Unii Europejskiej w ograniczaniu emisji gazów przyczyniających się do globalnego ocieplenia mają być piątkowe spotkania chińskiego premiera Li Keqianga w Brukseli - podała AP. Agencja powołuje się na wysokiego rangą urzędnika unijnego, który zastrzegł sobie anonimowość.

Według źródła AP, UE i Chiny mają w piątek uszczegółowić, w jaki sposób chcą zrealizować swoje zobowiązania w zakresie redukcji emisji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane