• rozwiń
  • WIG20 2319.71 -0.23%
  • WIG30 2662.64 -0.26%
  • WIG 59738.56 -0.33%
  • sWIG80 11584.37 -0.50%
  • mWIG40 4033.33 -0.77%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Trump zapowiada mur, akcje idą w górę. Zyskuje gigant, który ma zakłady też w Polsce

Foto: PAP/EPA Foto: Donald Trump chce zbudować mur wzdłuż całej granicy z Meksykiem

Firmy budowlane zyskały na giełdzie dzięki zapowiedziom Donalda Trumpa o planach postawienia muru na granicy z Meksykiem. Wśród nich znalazł się potentat na rynku cementu - Cemex, który ma swoje cementownie i zakłady produkujące beton i kruszywa w Polsce.

Kiedy Donald Trump zapowiadał w swojej kampanii prezydenckiej zbudowanie muru na granicy z Meksykiem, inwestorzy zaczęli rywalizować na giełdzie o to, która firma budowlana mogłaby go postawić.

Akcje w górę

Indeks akcji Dow Jones Industrial Average w środę przekroczył poziom 20 tys. punktów w związku z infrastrukturalnymi zapowiedziami Trumpa. Także w czwartek kontynuował wzrosty.

Wśród największych zwycięzców znalazły się amerykańskie firmy budowlane. Na przykład udziały firmy Martin Marietta Materials, która wytwarza beton towarowy oraz cement skoczyły o ponad 3 procent, podnosząc rynkową wartość firmy do poziomu 15,8 miliardów dolarów. Akcje Martin Marietta poszły w górę o ponad 6 procent w ciągu dwóch ostatnich dni.

Mimo że Trump nie zdradził jeszcze szczegółów planowanego projektu budowy muru, sama perspektywa inwestycji wystarczyła, by pobudzić inwestorów. We wtorek w nocy Trump napisał na Twitterze: "Jutro ważny dzień dla BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO. Pośród wielu innych spraw zbudujemy mur!"

Kolejne tweety na temat muru na granicy z Meksykiem Trump opublikował w czwartek.

Cemex wśród kandydatów

Wśród zwycięzców znalazła się również firma, która jest jednym z największych na świecie dostawców cementu i ma przy tym liczne zakłady produkcyjne w Polsce - Cemex. W swoich trzech zakładach cementowych, w blisko 40 wytwórniach betonu, 8 kopalniach kruszyw oraz w biurze korporacyjnym w Warszawie, firma zatrudnia blisko 1200 osób.

Akcje cementowego giganta skoczyły o ponad 30 procent od lipca ubiegłego roku, gdy Trump dostał nominację republikanów. W środę notowania skoczyły o 3,7 procent, osiągając najwyższy poziom od półtora roku. W czwartek jednak spadły, gdy inwestorzy poddali w wątpliwość jego szansę jako kandydata na budowę muru.

Istnieje pewien szczegół, który czyni z firmy Cemex mało prawdopodobnego kandydata do budowy muru: jego baza znajduje się w Meksyku. Choć teoretycznie lokalizacja w kraju, na którego granicy ma być wykonana inwestycja powinna działać na korzyść firmy, Trump dał do zrozumienia, że chce, by tego zadania podjęły się firmy amerykańskie.

Jedno jest pewne - do budowy muru cement będzie potrzebny w ogromnych ilościach. Szacuje się, że może stanowić ok. 80 proc. wydatków.

Zobacz: 6 metrów wysokości, 3 metry grubości. Tak ma wyglądać mur Trumpa (Film z 25.01.2017)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Sebastiangiei
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane