• rozwiń
  • WIG20 2185.67 -0.12%
  • WIG30 2515.92 -0.22%
  • WIG 56673.24 -0.14%
  • sWIG80 11555.18 +0.07%
  • mWIG40 3933.66 -0.16%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:38

Dostosuj

Trumpa porządki w finansach. Pierwsza ustawa na celowniku

Foto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS Foto: Donald Trump

Amerykański prezydent Donald Trump podpisze w piątek rozporządzenie wykonawcze, które nakaże sekretarzowi skarbu dokonanie przeglądu regulacji finansowych w ramach tzw. ustawy Dodda-Franka - podała agencja AP Financial News.

Chodzi o przegląd przyjętych w 2010 roku przepisów, które wprowadziły zmiany w amerykańskim systemie regulacji finansowych po kryzysie gospodarczym z lat 2008-2009. Ustawa Dodda-Franka ma powstrzymać instytucje finansowe przed dokonywaniem zbyt ryzykownych operacji papierami wartościowymi; narzuca im też rozmaite inne restrykcje. Jednak zdaniem krytyków uderzyła ona głównie w mniejsze banki, które udzielają kredytów drobnemu biznesowi, i zaszkodziła temu sektorowi gospodarki.

Według AP rozporządzenie, które podpisze prezydent Trump, nie przyniesie "natychmiastowych efektów". Zobowiąże natomiast sekretarza skarbu do przeprowadzenia konsultacji z przedstawicielami różnych organów regulacyjnych oraz członkami Rady Stabilności Finansowej i przedstawienia wniosków w sprawie ewentualnych zmian.

Ochrona interesów obywateli

Jak wskazuje AP, będą one najprawdopodobniej dotyczyć m.in. wprowadzonego na mocy ustawy Dodda-Franka Biura ds. Finansowej Ochrony Konsumentów, które dysponuje szerokimi uprawnieniami do nadzorowania rynku produktów konsumenckich - od kredytów hipotecznych i kart kredytowych po pożyczki studenckie. Jego zadaniem jest ochrona interesów obywateli w sporach z bankami oraz innymi instytucjami finansowymi.

"To katastrofa"

- (Ustawa-red.) Dodda-Franka to katastrofa - powiedział Trump na początku tygodnia podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskiego drobnego biznesu. - Zamierzamy zadać (tym przepisom -red.) poważny cios - powiedział, cytowany przez AP, prezydent Trump.

Według AP przedstawiciele administracji Donalda Trumpa, podobnie jak inni krytycy ustawy Dodda-Franka, wskazują, że regulacje te nie przyniosły spodziewanych efektów, a są jedynie przykładem "sięgających za daleko uprawnień rządu".

Donald Trump już podczas kampanii wyborczej zapowiedział, że doprowadzi m.in. do uchylenia ustawy Dodda-Franka regulującej działalność banków i wprowadzającej Urząd Finansowej Ochrony Konsumentów.

Zobacz: Elon Musk krytykuje dekret Trumpa (Film z 3.02.2017)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane