• rozwiń

Trump o umowie o wolnym handlu. "W tej sprawie mogą stać się dwie rzeczy"

Eksperci o amerykańskich cłach Odtwórz: Eksperci o amerykańskich cłach
Eksperci o amerykańskich cłach "Źródło: TVN24 BiS"

Prezydent USA Donald Trump powiedział w sobotę przed opuszczeniem szczytu G7, że w kwestii umowy o wolnym handlu NAFTA (Północnoamerykańskie Porozumienie o Wolnym Handlu) rozwiązaniem jest albo mocno zmodyfikowany układ albo dwie dwustronne umowy, z Kanadą i z Meksykiem.

- Co do NAFTA mogą stać się dwie rzeczy. Albo zostawimy ją tak jak jest jako umowę trójstronną, znacznie ją zmieniając, albo (...) podpiszemy umowę bezpośrednio z Kanadą i bezpośrednio z Meksykiem - powiedział Trump.

- Jeśli się nie dogadamy, będzie to zły układ dla Kanady i zły układ dla Meksyku, a dobry układ dla USA, ale nie chcę grać w taką grę - dodał.

Zmodernizowana NAFTA musi według niego zawierać klauzulę wygaszającą (tzw. sunset clause) - postulat, który Kanada wielokrotnie odrzucała i z powodu którego nie doszło do skutku spotkanie premiera Justina Trudeau z Trumpem w Waszyngtonie pod koniec maja.

Jak jednak powiedział w sobotę prezydent, "jesteśmy całkiem blisko w sprawie >>sunset clause<<".

Relacje na "10"

Wypowiadając się szerzej o relacjach handlowych, Trump po raz kolejny skrytykował Kanadę za wysokie cła na wyroby mleczarskie i przedstawił argument za zniesieniem wszelkich ceł i barier pozataryfowych, jak i wszelkich subsydiów.

Relację handlową z Unią Europejską określił z kolei jako "brutalną", podnosząc po raz kolejny argument wysokiego deficytu w handlu z partnerami z Europy.

- Uśmiechają się, bo nie mogą uwierzyć, że przez tyle lat uchodziło im to na sucho - skwitował piątkowe rozmowy z przedstawicielami UE. Osobiste relacje z przywódcami UE określił w skali od 1 do 10 jednak na "10".

Z relacji źródeł unijnych wynika, że przedstawiciele UE próbowali w piątek przekonać Trumpa do zniesienia ceł, przedstawiając mu szereg danych na temat wymiany handlowej między Unią a USA, ale dyskusja raczej nie przyniosła przełomu. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaproponował Trumpowi, że odwiedzi go w Waszyngtonie, aby nawiązać porozumienie w sprawie ceł na stal i aluminium.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane