• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: USA

Trump szykuje się do negocjacji. "Prezydent chce, by analiza ceł na samochody była kontynuowana"

Sławomir Majman o wojnie handlowej Odtwórz: Sławomir Majman o wojnie handlowej
Sławomir Majman o wojnie handlowej "Źródło: TVN24 BiS"

Prezydent USA Donald Trump, mimo zapowiedzi negocjacji z Unią Europejską, chce, by resort handlu kontynuował badanie, czy konieczne są cła na samochody importowane - poinformował w czwartek minister handlu USA Wilbur Ross. Dodał jednak, że prezydent polecił nie wdrażać ceł do zakończenia rozmów.

Ross wyjaśnił, że jego resort otrzymał polecenie, by zebrać stosowne materiały i doprowadzić dochodzenie do końca. Zapewnił, że nastąpi to w przyszłym miesiącu.

Negocjacje USA-UE

Również w czwartek doradca prezydenta do spraw ekonomicznych Larry Kudlow powiedział w wywiadzie dla kanału Fox Business Network, że podczas środowego spotkania w Białym Domu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker obiecał Trumpowi, że Unia Europejska pomoże Waszyngtonowi w konfrontacji z Pekinem w związku z nieuczciwymi praktykami handlowymi Chin.

- USA i UE zjednoczą się w walce z Chinami, które zepsuły światowy system handlu (...). Juncker powiedział wczoraj bardzo jasno, że zamierza pomóc nam i prezydentowi Trumpowi - oznajmił Kudlow.

Dzień wcześniej, po spotkaniu z Junckerem, Trump ogłosił, że relacje USA i UE wkraczają w "nową fazę" i zapowiedział podjęcie negocjacji handlowych. Obiecał, że Waszyngton wstrzyma się z kolejnymi taryfami na czas rozmów.

Nie jest jednak jasne, czy strony osiągnęły porozumienie w sprawie ceł na samochody.

Trump zagroził wcześniej Europie nałożeniem 25-procentowych taryf zarówno na auta, jak i części samochodowe eksportowane przez kraje europejskie.

Juncker, któremu towarzyszyła komisarz UE do spraw handlu Cecilia Malmstroem, udał się do USA, by zapobiec eskalacji sporu handlowego między Unią Europejską a Ameryką, w związku z nałożeniem przez administrację Trumpa na kraje UE taryf celnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane