• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Uchodźcy na mapie Europy. "60 tys. osób przejdzie przez Polskę"

Uchodźcy na mapie Europy. "60 tys. osób przejdzie przez Polskę" Odtwórz: Uchodźcy na mapie Europy. "60 tys. osób przejdzie przez Polskę"
Foto: EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Pogranicze Macedonii i Serbii. Imigranci odpoczywają po całym dniu w drodze | Video: Uchodźcy na mapie Europy. "60 tys. osób przejdzie przez Polskę"

Unia Europejska zmaga się z falą imigrantów. Stary Kontynent, tak jak oceniło to ONZ, ma do czynienia z największym kryzysem migracyjnym od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - docierają tu przez Morze Śródziemne oraz Bałkany Zachodnie. Od początku roku do Europy przedostało się ponad 300 tys. imigrantów. - Imigranci najczęściej wybierają Niemcy, a 50-60 tys. ludzi będzie próbowało dostać się tam przez terytorium Polski - prognozuje w TVN24 Biznes i Świat dr Wojciech Szewko, ekspert ds. bezpieczeństwa. Wśród nich znajdą się także dżihadyści i bandyci - dodaje.

Szewko podkreślił, że "Europa walczy z ogromną falą imigracji, a celem większości z uchodźców są Niemcy". Jak dodał, imigranci będą próbowali dostać się tam również przez południowe regiony Polski. - To może być najbardziej naturalna i popularna droga - tłumaczył w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat.

Groźna sytuacja

Według niego jest to groźna sytuacja. - Musimy przygotować się na to, że naszą granicę będzie próbowało przekroczyć 50-60 tys. ludzi. Oni są bardzo zdeterminowani. Przeszli kilka tysięcy kilometrów. Dla nich każdy policjant i każdy, kto im odmówi pomocy jest wrogiem. Pamiętajmy też, że oni idą z Syrii, a tam ludzie przyzwyczaili się do tego, że jak im się czegoś odmawia to oni chwytają za broń i sobie po prostu to biorą - dodaje.

Szewko zaznaczył, że jeżeli pogorszy się sytuacja w Syrii to w najbliższym czasie do Europy będzie próbowało się dostać ok. 2-3 mln ludzi. - Unia Europejska nie jest przygotowana na sytuację, z którą się zmierzy. Musimy pamiętać, że do Europy będą docierać różni ludzie: cudowni i świetnie wykształceni, ale także dżihadyści i bandyci - podkreślał gość TVN24 Biznes i Świat.

Jego zdaniem, żadne służby w Europie nie są przygotowane na tak gigantyczną falę uchodźców. - Wyobraźmy sobie taką sytuację: 20 tysięcy imigrantów próbuje przekroczyć polską granicę, a naprzeciwko nich stoi 15 żołnierzy Straży Granicznej. Co oni mają zrobić? Próbować ich zatrzymać? Co będzie, jeśli ludzi przyjdą i obrabują supermarket, bo są głodni? Czy dysponujemy odpowiednimi środkami transportu? Jak ma się zachować Służba Ochrony Kolei? To są proste pytania, ale odpowiedź na nie stanowi problem - powiedział Szewko.

Wojciech Szewko ma 45 lat. Specjalizuje się w stosunkach międzynarodowych i kwestiach bezpieczeństwa. Z wyróżnieniem ukończył studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada stopień naukowy, jest doktorem. Obecnie wykłada i publikuje jako specjalista w zakresie spraw międzynarodowych i Bliskiego Wschodu.

Pracował w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów. W Urzędzie Rady Ministrów był asystentem ministra - szefa URM w latach 1995-96. W latach 1997-2000 był doradcą wicemarszałka Sejmu Marka Borowskiego. Pracował w firmie Optimus Lockheed Martin oraz Enterprice Group Depth. Od lutego do lipca 2002 roku był doradcą premiera Leszka Millera w Gabinecie Politycznym. Leszek Miller powołał go na stanowisko podsekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Badań Naukowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
NoSerio
Na razie jest ok, bo niewielu ginie ale poczekajmy do końca roku gdy imigranci swobodnie będą zabijać innych i gwałcić co popadnie na terytoriach państw które sobie pozwoliły aby imigranci zalali ich kraje...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Triplemmm
Po co Putinowi wpadanie w koszty związane z dozbrajaniem rebeliantów na Ukrainie?! Lepiej inwestować w podróż uchodźców do Berlina i innych krajów Europy. Za chwil kilka będziemy mieli scenariusz filmów typu Mad Max...
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Aigiler_
Na jasną Górę więcej lezie pieszo i w dodatku całą drogą a nie grzecznie lasami. Przyjdą i pójdą do Niemiec.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane