• rozwiń

Temat: Grecja

Trojka ma projekt porozumienia z Grecją. Co na to Ateny?

Trojka uzgodniła reformy dla Grecji. Porozumienie coraz bliżej Odtwórz: Trojka uzgodniła reformy dla Grecji. Porozumienie coraz bliżej
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Grecki rząd zastrzegał wcześniej, że nie zgodzi się na kolejne oszczędności i reformy | Video: Trojka uzgodniła reformy dla Grecji. Porozumienie coraz bliżej

Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny uzgodniły projekt porozumienia, które przedstawią greckiemu rządowi - informuje agencja Reuters.

Trojka to Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW, czyli główni dostarczyciele pomocy kredytowej dla Grecji. Agencja Reuters podaje, że trzy instytucje uzgodniły warunki porozumienia z Grecją. Chodzi o reformy i cięcia budżetowe, które musiałby wdrożyć w życie Ateny w zamian za finansową pomoc.

Efekt nocnych rozmów

Propozycja została opracowana przez przywódców Niemiec i Francji wraz z szefami KE, MFW i EBC w nocy z poniedziałku na wtorek.

Reuters podaje, że nie jest do końca jasne, czy grecki rząd premiera Alexisa Ciprasa przyjmie propozycję Trojki, bo wcześniej zastrzegł, że nie zgodzi się na kolejne oszczędności i cięcia.

Propozycja Aten

W poniedziałek wieczorem premier Cipras poinformował, że jego rząd wysłał wierzycielom propozycję kompleksowych reform. 

- Przedstawiliśmy realistyczny plan dla Grecji w celu wyjścia z kryzysu. To realistyczny plan, którego przyjęcie przez instytucje, naszych pożyczkodawców i partnerów w Europie oznaczać będzie koniec scenariusza podziałów w Europie - powiedział Cipras dziennikarzom.

Dodał, że "decyzja leży po stronie politycznego przywództwa w Europie". Nie przedstawiono żadnych szczegółów tego planu.

Bez porozumienia

Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się jednak w zamian kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają. 30 czerwca kończy się przedłużony plan pomocowy dla Aten.

Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna - do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro. Łącznie MFW powinien od niej otrzymać w tym miesiącu około 1,55 mld euro. Rzecznik MFW William Murray ostrzegł, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania z Funduszu, jeśli nie zapłaci należnej raty.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane