• rozwiń

Norwescy emeryci zarobili milion dolarów na transferze Ronaldo

Ronaldo przechodzi z Realu Madryt do Juventusu Odtwórz: Ronaldo przechodzi z Realu Madryt do Juventusu
Ronaldo przechodzi z Realu Madryt do Juventusu "Źródło: Fakty TVN"

Transfer Cristiano Ronaldo z Realu Madryt do Juventusu przyniósł zyski norweskiemu funduszowi emerytalnemu, który posiada pakiet akcji włoskiego klubu. Jego wartość za sprawą Portugalczyka podskoczyła w ostatnim czasie o ponad 30 procent.

Fundusz posiada 3,63 miliona akcji Juventusu, co odpowiada 0,36 procent wszystkich akcji klubu.

"Oznacza to, że na skoku wartości akcji włoskiego klubu na transferze Ronaldo norwescy emeryci zarobili około miliona dolarów" - wyliczył serwis finansowy E24.

Według jego informacji, fundusz nie inwestuje szczególnie w firmy sportowe, lecz posiada również 1,03 procent akcji niemieckiego klubu Borussia Dortmund.

Fundusz emerytalny

Norweski fundusz emerytalny, nazywany wcześniej naftowym, zajmuje się inwestowaniem nadwyżek z zysków z eksportu ropy naftowej i gazu.

W skład portfela inwestycyjnego funduszu wchodzą pakiety akcji, obligacje, waluty zagraniczne oraz nieruchomości na całym świecie. Obecna wartość funduszu to 8,5 biliona norweskich koron (czyli w przeliczeniu 1,04 biliona dolarów).

Transfer Ronaldo

Ronaldo, pięciokrotnie wybierany najlepszym piłkarzem roku na świecie, przeszedł do Juventusu za 112 mln euro.

Barw hiszpańskiej drużyny bronił od 2008 roku, kiedy trafił tam z Manchesteru United za rekordową wówczas kwotę 100 milionów euro.

Dla Królewskich zdobył 451 bramek w 438 meczach i przyczynił się do zdobycia dwóch tytułów mistrza Hiszpanii oraz czterech triumfów w Lidze Mistrzów.


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane