• rozwiń

Temat: Chiny

Topnieją chińskie rezerwy walutowe. Na ile wystarczy paliwa?

Topnieją chińskie rezerwy walutowe. Na ile wystarczy paliwa?
Foto: pixabay (CC 0 1.0) Foto: Chińskim władzom zależy na obronie wartości swojej waluty, bo gwałtowny spadek mógłby dodatkowo zdestabilizować gospodarkę

O niemal 100 mld dolarów skurczyły się w styczniu tego roku chińskie rezerwy walutowe - podał Ludowy Bank Chin. Władze w ten sposób bronią krajowej waluty juana.

W styczniu rezerwy walutowe Chin spadły o 99,5 mld dolarów do 3,23 bln dolarów. To drugi największy spadek od 1999 roku, czyli całej notowanej historii. Co ciekawe styczniowy odpływ gotówki ustępuje tylko spadkowi z ostatniego miesiąca 2015 roku. W grudniu rezerwy walutowe zmniejszyły się aż o 107,92 mld dolarów.

Coraz mniej

Rezerwy walutowe Chin są jednymi z największych na świecie. Jednak topnieją w zawrotnym tempie. Dlaczego? Pompując je na rynek władze Chin próbują bronić wartości krajowej waluty juana, która w ostatnich miesiącach mocno osłabiła się wobec dolara.

Zmniejszanie gigantycznych rezerw (w szczytowym okresie, czyli czerwcu 2013 wynosiły 3993 mld dolarów) to stały trend. W ostatnich 12 miesiącach chińskie rezerwy zmniejszyły się o ponad 580 mld dolarów.

Ekonomiści zastanawiają się jak długo władzom Chin wystarczy gotówki, aby bronić juana. - Rezerwy wykorzystywane są jako wojenna oręż, ale prosta matematyka pokazuje, że poziom zmniejszania rezerw w tym tempie nie jest do utrzymania w dłuższym okresie - uważa Rajiv Biswas, główny ekonomista IHS Global Insight.

Dlaczego?

Chińskim władzom zależy na obronie wartości swojej waluty, bo gwałtowny spadek mógłby dodatkowo zdestabilizować gospodarkę, która i tak przeżywa spowolnienie. Mocne osłabienie juana spowodowałoby ogromne kłopoty chińskich firm, które w wielu przypadkach zadłużone są w dolarach. Jeżeli chińska waluta dodatkowo osłabiłaby się, to przedsiębiorstwa miałyby problem ze spłatą i obsługą zadłużenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane