• rozwiń

Temat: Iran

Iran wprowadzi nową walutę. "Ludność posługuje się tą nazwą od bardzo dawna"

Foto: Abedin Taherkenareh/EPA/PAP Foto: Iran wprowadza nową walutę

Toman - tak będzie się nazywała nowa waluta Iranu. Zmiany są spowodowane wyraźnym osłabieniem obecnie wykorzystywanego riala wobec dolara. Rząd zdecydował, że toman będzie miał cztery zera mniej niż rial, by w ten sposób ułatwić mieszkańcom dokonywanie transakcji.

Według komunikatu Rada Ministrów zatwierdziła w środę projekt zmiany nazwy waluty narodowej na toman. Jak podkreślono w komunikacie, "ludność Iranu posługuje się tradycyjnie tą nazwą od bardzo dawna".

Waluta Iranu

Gubernator irańskiego banku centralnego Abdolnaser Hemati, wybrany w 2018 roku na to stanowisko z zadaniem podjęcia walki ze spekulacjami na rynku walutowym, zapowiedział w środę również "całościową reformę irańskiego sektora bankowego".

W szczytowym momencie kryzysu, we wrześniu i październiku ubiegłego roku, dolar amerykański kosztował już 200 tysięcy irańskich riali. W ostatnim czasie staniał do 120 tysięcy riali, podczas gdy oficjalny kurs wymiany wynosi 42 tysięce riali.

Amerykańskie sankcje, które dotknęły wielu sektorów irańskiej gospodarki, między innymi sektora bankowego i energetycznego, weszły w życie w sierpniu i listopadzie ub. roku w następstwie decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu się Waszyngtonu z wielostronnego porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że w tym roku irańska gospodarka skurczy się o 6 procent.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane