• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

"Times": rekordowy spadek liczby pracowników z Europy Wschodniej

Brytyjski wiceminister o prawach Polaków po brexicie Odtwórz: Brytyjski wiceminister o prawach Polaków po brexicie
Brytyjski wiceminister o prawach Polaków po brexicie "Źródło: TVN24 BiS"

Brytyjski dziennik "The Times" ostrzegł w środę przed skutkami spadku liczby obywateli państw Europy Wschodniej, którzy pracują na stałe w Wielkiej Brytanii.

Według najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS w ciągu roku od marca 2017 do marca 2018 liczba pracowników z ośmiu państw Europy Wschodniej, które są członkami Unii Europejskiej od 2004 roku, spadła o 91 tysięcy - najwięcej od początku rejestrowania tych danych w 1997 roku.

Wśród najważniejszych przyczyn zmian wskazano między innymi na spadek wartości funta i obawy przed konsekwencjami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Zmniejszenie różnic

Cytowana przez "Timesa" szefowa agencji marketingowej Matylda Setlak zaznaczyła, że "oferty pracy i zarobki są mniej atrakcyjne niż w przeszłości, więc wiele osób decyduje się na opuszczenie Wielkiej Brytanii i powrót do Polski".

Jak dodała, na przestrzeni czasu zmniejszyły się także różnice jakości życia w obu krajach, a dla chcących pozostać na emigracji na wartości zyskują inne kraje, na przykład Niemcy, które pozostają członkiem Unii Europejskiej i są położone bliżej Polski, co ułatwia kontakt z rodziną.

Według oficjalnych danych liczba pracowników z Polski, Czech, Estonii, Słowacji, Słowenii, Litwy, Łotwy i Węgier spadła w ciągu roku z 1 miliona 8 tysięcy do 917 tysięcy.

Aczkolwiek jednocześnie znacząco wzrosła liczba zatrudnionych obywateli Rumunii i Bułgarii, o 60 tysięcy osób.

Łącznie w Wielkiej Brytanii pracowało w ciągu dwunastu miesięcy do marca br. 2,29 miliona obywateli UE, o 28 tysięcy mniej niż rok wcześniej. Największą grupę migrantów w Wielkiej Brytanii stanowią Polacy.

Zmiana kierunku emigracji

W poniedziałek informowaliśmy o wynikach najnowszego raportu "Migracje Zarobkowe Polaków" przygotowanego przez Work Service.

Analiza potwierdza, że perspektywa brexitu i słaby funt odstraszają od Wielkiej Brytanii coraz większą grupę emigrantów. Na przestrzeni roku o ponad 13 punktów procentowych spadło zainteresowanie wyjazdem do Zjednoczonego Królestwa.

Jak podano, obecnie tylko 5,7 procent badanych rozważa ten kierunek migracyjny.
Więcej osób natomiast deklaruje wybór Niemiec (31 proc.) i Holandii (15 proc.).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane