• rozwiń

Europę czeka stracona dekada? "Sytuacja jest gorsza, niż ludzie myślą"

Europę czeka stracona dekada? "Sytuacja jest gorsza, niż ludzie myślą"
Foto: Shutterstock Foto: Grecja wywoła efekt domina w strefie euro?

- Ciemne chmury pojawiające się nad Europą mogą być jeszcze bardziej złowieszcze, niż ludzie myślą - przestrzega Tim Geithner, były sekretarz skarbu USA w gabinecie Baracka Obamy. Jego zdaniem Europa stoi przed większym kryzysem, niż Japonia ze swoim długotrwałym słabym wzrostem, który trwał przez ponad dwie dekady.

- Europa ma twardą i długą drogę przed sobą - powiedział Geithner we wtorek, przemawiając podczas The Economist Buttonwood Gathering na Manhattanie.

Tak jak Japonia?

Jak przypomina CNN Money, od początku lat 90. Japonia starała się uciec z “przygnębiającej” spirali niskiego wzrostu gospodarczego, spadku cen i rosnącego zadłużenia. Znany na początku jako “stracona dekada” okres trwał rzeczywiście przez ponad 20 lat - czytamy.

Zdaniem Geithnera Europa będzie miała “szczęście”, jeśli ucierpi tylko tak jak Japonia. Wszystko przez to, że wzrost dochodów per capita i stopa bezrobocia w Japonii nie były tak słabe jak obecnie w niektórych europejskich krajach.

Europa zmaga się obecnie z wysokim bezrobociem, zadłużeniem i pogłębiającą się deflacją. - Nawet najlepsze, najbardziej optymistyczne prognozy mówią o ograniczonym i kruchym wzroście - podkreślił Geithner.

Europa idzie w ślady USA

Rządy próbują pobudzić gospodarkę a Tim Geithner brał udział w pracach mających wydobyć USA z recesji. Amerykańska rezerwa federalna Fed wprowadziła pakiet stymulujący o wartości ok. 800 mld dolarów, obniżyła stopy procentowe do niemal zerowego poziomu i rozpoczęła agresywny skup aktywów. W tą samą stronę poszedł także Europejski Bank Centralny. Stara się on walczyć z deflacją także przez drukowanie pieniędzy przeznaczonych na skup obligacji z rynku.

Ale, jak podkreśla Tim Geithner, Europa wprowadza tę politykę, gdy USA już ją zakończyły.

- Przyjęliśmy radykalnie inną strategię i mamy dramatycznie różne wyniki - podkreślił Geithner. Stwierdził, że porównanie Stanów Zjednoczonych i Europy pod tym względem jest niesprawiedliwe, ponieważ amerykańska gospodarka się umocniła a europejska nadal nie.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest fakt, że EBC musi pogodzić 19 krajów z osobnymi budżetami i polityką podatkową - czytamy.

Zdaniem Geithnera sytuacja w Grecji może zarazić inne kraje Europy i w przypadku jej wyjścia ze strefy euro - spowodować efekt domina. Taką samą drogą mogłyby pójść bowiem inne kraje strefy euro jak Hiszpania i Portugalia.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane