• rozwiń

"The Economist": najlepsze na świecie miejsce pracy dla kobiet to Finlandia, Norwegia, Szwecja i... Polska

"The Economist": najlepsze na świecie miejsce pracy dla kobiet to Finlandia, Norwegia, Szwecja i... Polska
Foto: Shutterstock Foto: Polska wysoko w rankingu krajów, gdzie kobieta ma szanse na równe traktowanie

"The Economist", brytyjski prestiżowy tygodnik stworzył ranking, z którego wynika, że krajami, gdzie kobiety mają najwięcej szans na równe traktowanie w pracy są Finlandia, Norwegia i Szwecja. Polska w tym zestawieniu znalazła się na wysokim, czwartym miejscu. W dużej mierze zawdzięczamy tę pozycję płatnym urlopom macierzyńskim, choć te dostępne są tylko dla tych osób, które zawarły umowy o pracę.

"The Economist" tworząc zestawienie, wziął pod uwagę dziewięć kryteriów, takich jak udział kobiet w szkolnictwie wyższym, wynagrodzenie, koszty opieki nad dziećmi, prawa macierzyńskie, liczba aplikacji do szkół biznesowych czy liczbę kobiet na kierowniczych stanowiskach i w parlamencie. Swój ranking nazwał "The glass-ceiling index" nawiązując do hasła szklany sufit, które stosuje się aby wyjaśnić, dlaczego kobiety wolniej awansują niż mężczyźni, pomimo tych samym, a nawet lepszych kompetencji.

Najlepiej w Finlandii, najgorzej w Korei Płd.

W tym roku zwyciężyła Finlandia (80 pkt na 100 możliwych), wyprzedzając Norwegię i Szwecję (po 79,4 pkt). Zestawienie zamykają Turcja, Japonia i Korea Południowa.

Tuż za podium, dość nieoczekiwanie, znalazła się Polska (73,1 pkt). Jak to się stało, że zostaliśmy ocenieni tak wysoko? To przede wszystkim zasługa płatnych urlopów macierzyńskich. W tej kategorii wypadliśmy najlepiej ze wszystkich 28 państw uwzględnionych w rankingu.

W 2013 roku kobieta w Polsce mogła liczyć na 22 tygodnie urlopu macierzyńskiego, płatnego w wysokości 100 proc. Tuż za nami uplasowały się Czeszki, które w 2013 roku otrzymywały pełne wynagrodzenie przez 19,6 tygodni. Zestawienie zamyka Nowa Zelandia (zaledwie 0,6 tygodnia z 100 proc. wynagrodzeniem).

Różnice w zarobkach

Wysokie miejsce w rankingu zawdzięczamy też niewielkiej w porównaniu z innymi państwami różnicy w zarobkach kobiet i mężczyzn. W 2013 roku w Polsce wyniosła ona 10,6 proc. Najmniejsza różnica w wysokości pensji jest w Nowej Zelandii (5,6 proc.). Natomiast na szarym końcu jest Korea Południowa, gdzie mężczyzna zarabia aż o 36,6 proc. więcej niż kobieta.

Polska znalazła się też w czołówce, jeśli chodzi o procent kobiet podchodzących do testu GMAT. W latach 2013-2014 Polki stanowiły aż 42,5 proc. wszystkich zdających ten egzamin.

GMAT to test komputerowy, który ocenia zdolności analityczne, pisemne, ilościowe, słowne i czytelnicze w jęz. angielskim. Zdanie tego testu wymagane jest przez niektóre uczelnie, przede wszystkim w USA, ale także w Polsce, podczas rekrutacji na studia typu MBA.

Krajem, w którym największy procent kobiet podchodzi do testu jest Finlandia (53,6 proc.). Z kolei w Japonii jest to tylko 19,9 proc.

Kobiety na wysokich stanowiskach...

Niezłe, 6. miejsce zajęliśmy w kategorii kosztów opieki nad dziećmi. W 2012 roku Polki wydawały na ten cel średnio 6,9 proc. swojej pensji. Liderem w tej kategorii jest Korea Południowa, a outsiderem Wielka Brytania (45,7 proc.)

Jeśli chodzi o liczbę kobiet na kierowniczych stanowiskach Polska zajęła 5. pozycję (liderem są Stany Zjednoczone). 38,4 proc. wszystkich menedżerskich posad zajmują kobiety. Gorzej wypadamy jeśli chodzi o liczbę kobiet w zarządach. W tej kategorii zajęliśmy 19. miejsce z wynikiem 14,7 proc. Tutaj zdecydowanym liderem jest Norwegia (38,9 proc.)

... i w parlamencie

Nie najlepiej wypadamy również, jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę kobiet w parlamencie. Polki stanowią 24,1 proc. wszystkich parlamentarzystów. Stawia to nas na 17. miejscu w rankingu. Najwięcej kobiet zasiada w szwedzkim parlamencie (43,6 proc.), a najmniej w japońskim (9,5 proc.).

PEŁEN RANKING "THE ECONOMIST":

1. Finlandia
2. Norwegia
3. Szwecja
4. Polska
5. Francja
6. Węgry
7. Dania
8. Hiszpania
9. Belgia
10. Nowa Zelandia
11. Canada
12. Portugalia
13. Izrael
14. Słowacja
15. Niemcy
16. Australia
17. Stany Zjednoczone
18. Włochy
19. Grecja
20. Holandia
21. Austria
22. Wlk. Brytania
23. Irlandia
24. Czechy
25. Szwajcaria
26. Turcja
27. Japonia
28. Korea Południowa

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane