• rozwiń

Tesco tnie zatrudnienie. Zwolni nawet 10 tys. pracowników

Tesco tnie zatrudnienie. Zwolni nawet 10 tys. pracowników
Foto: Wikipedia CC BY SA/ Burrows Foto: Tesco wprowadza plan naprawczy, aby odzyskać pozycję na rynku

Największa sieć supermarketów w Wielkiej Brytanii może zmniejszyć zatrudnienie o około 10 tys. miejsc pracy. Jak podają brytyjskie media Tesco będzie zwalniać głównie kadrę menadżerską średniego szczebla, z firmy odejść ma 6 tys. osób.

Cięcia nie ominą jednak innych działów. Tesco będzie zwalniać również pracowników ze sklepów, które przeznaczone są do likwidacji. Firmie nie udało się znaleźć dla nich pracy w innych placówkach.

43 sklepy do zamknięcia

Cięcia mają dać 250 mln funtów rocznych oszczędności. Dekadę temu Dave Lewis, teraz prezes Tesco, zrobił równie drastyczne kroki w spółce Unilever i zyskał miano "Drastyczny Dave". Program zwolnień dopuszcza dobrowolne odejścia z odszkodowaniem.

W styczniu poinformowano, że zwolnione zostanie 2 tys. osób w wyniku zamknięcia 43 sklepów. Niedawno Tesco poprawiło wyniki, po raz pierwszy od stycznia zeszłego roku.

Zwolnienia są skutkiem planu naprawczego jaki wprowadziło sklep, w ramach którego cięcia mają sięgnąć 1,5 mld dolarów. W jego efekcie zamknieta zostanie główna siedziba Tesco w Cheshunt w Hertfordshire, a część pracowników uznanych za niezbędnych, zostanie przeniesiona do Welwyn Garden City.

W ub. r. zmniejszył się udział Tesco w rynku brytyjskim z powodu ekspansji tańszych konkurentów Aldi i Lidl, a z drugiego, droższego końca Waitrose oraz Marks & Spencer.

We wrześniu ub.r. Tesco poinformowało, że jego zysk przed opodatkowaniem za pierwsze półrocze bieżącego roku został zawyżony o 250 mln funtów, czego przyczyną miało być opóźnianie wpisywania kosztów do bieżących rachunków. Kwotę fikcyjnej nadwyżki skorygowano potem w górę do 263 mln funtów, co oznacza, że faktyczny zysk stanowi tylko 8 proc. pierwotnie deklarowanego. Po ujawnieniu tego faktu prezes Tesco Richard Broadbent podał się do dymisji.

Policyjna komórka ścigania przestępstw finansowych na dużą skalę (SFO - Serious Fraud Office) prowadzi dochodzenie przeciwko firmie w związku z nieprawidłowościami księgowania. Efektem nieprawidłowości było zawieszenie w czynnościach czterech wysoko postawionych dyrektorów firmy.

W Polsce?

Jak już informowaliśmy, cięciami nie powinny zostać objęte polskie markety Tesco. Według informacji na stronie internetowej Tesco Polska sieć posiada w naszym kraju ponad 450 super - i hipermarketów. Zatrudnia 30 tys. osób i oferuje produkty 1500 polskich dostawców.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane