• rozwiń

FBI kontra teorie spiskowe. "Mogą skłaniać do popełniania przestępstw"

FBI kontra teorie spiskowe Odtwórz: FBI kontra teorie spiskowe
FBI kontra teorie spiskowe "Źródło: TVN24 BiS"

Po raz pierwszy w historii FBI (Federalne Biuro Śledcze) uznało teorie spiskowe za mogące pociągać za sobą zagrożenie terrorystyczne - tak wynika z dokumentu, do którego dotarł portal Yahoo News. Na antenie TVN24 BiS mówił o nim Michał Sznajder.

W biuletynie z oddziału FBI w Phoenix z 30 maja 2019 roku napisano, że "ekstremiści w kraju są motywowani teoriami spiskowymi" i uznano to za coraz większe zagrożenie. Podkreślono również, że po raz pierwszy Biuro doszło do takich wniosków.

W dokumencie opublikowanym przez Yahoo News wymieniono wiele aresztowań mających związek z brutalnymi przestępstwami, do których przyczyniły się skrajne poglądy motywowane teoriami spiskowymi.

Groźne teorie

W raporcie wskazano m.in. QAnon - osobę lub grupę osób - która w sieci rozpowszechnia teorie o rzekomym głęboko zakonspirowanym spisku przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi.

W raporcie napisano również m.in. o Pizzagate. Była to teoria mówiąca o tym, że z piwnicy jednej z restauracji w Waszyngtonie kierowano gangiem pedofilskim powiązanym z osobą Hillary Clinton. Po przeczytaniu tych rewelacji w internecie uzbrojony mężczyzna wtargnął do pizzerii i chciał uwolnić więzione w piwnicy dzieci. Ku swojemu zdumieniu odkrył nie tylko, że w pizzerii nikt nie jest przetrzymywany, ale na dodatek nie ma tam żadnej piwnicy.

"W ocenie FBI liczba teorii spiskowych będzie rosła i ich zasięg będzie się zwiększać. W niektórych przypadkach teorie mogą skłaniać niektóre osoby lub grupy osób do popełniania przestępstw, w tym tych najbardziej brutalnych" - napisano w dokumencie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane