• rozwiń

"Telegraph": Londyn zagwarantuje prawa obywateli Unii Europejskiej po brexicie

Tusk o otwarciu II fazy negocjacji brexitu Odtwórz: Tusk o otwarciu II fazy negocjacji brexitu
Tusk o otwarciu II fazy negocjacji brexitu

Rząd brytyjski jest gotów jednostronnie zagwarantować przyszłe prawa trzech milionów mieszkających w Wielkiej Brytanii obywateli Unii Europejskiej, nawet w przypadku załamania się negocjacji w sprawie brexitu - wynika z informacji dziennika "Telegraph".

Według gazety deklaracja zostanie złożona w jednym z 83 dokumentów przedstawiających plany Londynu na wypadek braku porozumienia z Unią Europejską, które zostaną oficjalnie opublikowane w najbliższych tygodniach.

Uniknąć wstrząsu

W ten sposób brytyjski rząd chce przekonać do pozostania na Wyspach pracowników z państw unijnych, którzy mogliby wyjechać po brexicie. Odpływ siły roboczej mógłby wywołać wstrząsy w brytyjskiej gospodarce, których rząd chciałby uniknąć.

"Telegraph" zaznaczył, że przedstawiona propozycja byłaby zrealizowana niezależnie od tego, czy Wspólnota zagwarantuje prawa 1,3 mln Brytyjczyków mieszkających w Europie. 

Zgodnie z planowanym rozwiązaniem obywatele UE zachowają prawo do pobytu w Wielkiej Brytanii, a także dostęp do świadczeń socjalnych, w tym do służby zdrowia, zasiłków i emerytur. Będą mieli również prawo do ściągnięcia do kraju małżonków i bliskich członków rodziny.

Status osoby osiedlonej

W czerwcu brytyjski resort spraw wewnętrznych przedstawił szczegóły procesu ubiegania się o tzw. status osoby osiedlonej, który ma być podstawą prawną regulującą pobyt obywateli UE po brexicie. Osoby ubiegające się o potwierdzenie swoich praw będą musiały wypełnić wniosek, w którym potwierdzą swoją tożsamość, pobyt w Wielkiej Brytanii oraz niekaralność.

Na podstawie przekazanych informacji system w czasie rzeczywistym przeprowadzi wstępną ocenę wniosku i wskaże, czy osoba wypełniająca formularz ma prawo ubiegać się o uzyskanie statusu osoby osiedlonej (przyznawany w przypadku powyżej pięciu lat pobytu jako rezydenta w Wielkiej Brytanii) lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej (poniżej pięciu lat pobytu).

Uzyskanie statusu osoby osiedlonej będzie wymagane przy ubieganiu się o brytyjskie obywatelstwo, do którego konieczny będzie dodatkowy, szósty rok stałego pobytu w Wielkiej Brytanii. Ta procedura nie zostanie zmieniona.

Nowy system rejestracji obywateli UE ruszy w pełni w marcu 2019 roku - wcześniej rejestracja będzie dostępna dla wybranych grup w celu przetestowania jego funkcjonowania - a wszyscy imigranci będą mieli obowiązek zarejestrowania się najpóźniej do końca czerwca 2021 roku. Brak rejestracji w terminie może skutkować uznaniem pobytu danej osoby w Wielkiej Brytanii za niezgodny z prawem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane