• rozwiń

Temat: Merkel

Szydło i Merkel ramię w ramię na targach. "Polska od cyfrowej strony"

Premier Szydło o inwestycjach Odtwórz: Premier Szydło o inwestycjach
Premier Szydło o inwestycjach "Źródło: RMF FM"

Polska premier Szydło wraz z niemiecką kanclerz Angelą Merkel otworzyły polskie stanowisko na przemysłowych targach w Hanowerze. Na wystawie prezentowane są nowoczesne urządzenia z Polski. Zdaniem Szydło, targi to okazja do zaprezentowania kraju jako innowacyjnego oraz impuls do rozwoju współpracy firm z Niemiec i Polski.

Premier Beata Szydło wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel wzięła udział w uroczystym otwarciu polskiego stoiska na międzynarodowych targach przemysłowych w Hanowerze. Szefowe rządów przecięły wirtualną wstęgę, inaugurując tym samym polską wystawę.

- Cieszę się, że poznamy dziś Polskę z zupełnie innej strony. Wielu z nas było już w Polsce, zna krajobrazy i miasta, ale Polski cyfrowej nie znamy tak dobrze - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas uroczystości otwarcia 70. targów.

- Mam nadzieję, że obecność Polski na targach w Hanowerze otworzy nowy rozdział w polsko-niemieckiej współpracy, a kontakty staną się jeszcze bliższe i lepsze - podkreśliła Merkel.

Szydło wraz z niemiecką kanclerz obejrzały prezentację polskich urządzeń, między innymi drukarki 3D, robota do nauki kodowania dla dzieci oraz robota do tworzenia tworzyw sztucznych. Z jednym z robotów zagrały w kółko i krzyżyk.

Za uczestnictwo w targach Szydło i Merkel otrzymały broszki w kształcie K-dronu. Bryła stanowi logo polskiej wystawy, a na co dzień stosuje się ją w architekturze. Wynalazcą K-dronu jest polski naukowiec Janusz Kapusta.

Polska krajem innowacji

- Jednym z najważniejszych celów mojego rządu jest zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki - zapewniła Beata Szydło. Dodała, że Polska chce konkurować na rynku globalnym, dlatego rząd przywiązuje "dużą wagę do wzmocnienia powiązań między przemysłem, biznesem a nauką".

Szydło podkreślała, że Polska chce "pochwalić się tym, co w Polsce jest kreatywne, młode, co jest przyszłością". Dodała, że z zadowoleniem przyjęła zaproszenie dla Polski na targi hanowerskie w charakterze gościa honorowego kraju partnerskiego.

- Cieszę się, że będziemy mogli tutaj zaprezentować państwu naszą nowoczesną technologię - to, co w Polsce w tej chwili jest bardzo mocno realizowane poprzez program rządowy, który chcemy rozwijać - mówiła Beata Szydło.

Szefowa rządu podkreśliła, że chce, "ażeby status Polski jako kraju rozwijającego, nowoczesnego był coraz wyższy".

Impuls do współpracy

Podczas targów premier Szydło nie ukrywała, że liczy na szerszą współpracę firm z Polski i Niemiec. Nasz kraj reprezentuje ponad 200 firm, co może stanowić impuls do rozwoju kooperacji między krajami. Premier zachęcała "przedstawicieli niemieckich środowisk gospodarczych do bardziej aktywnego włączenia się w realizację wspólnych projektów inwestycyjnych z partnerami polskimi"

- W ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest głównym dokumentem programowym określającym kierunki polityki gospodarczej państwa, stawiamy na inteligentną reindustrializację, kierując się przekonaniem, że tylko dysponowanie silnym, opartym na wiedzy potencjałem przemysłowym, warunkuje trwałe zwiększenie udziału polskich przedsiębiorstw w globalnych łańcuchach wartości - powiedziała Szydło.

Targi w Hanowerze potrwają do 28 kwietnia. To jedno z największych tego typu przedsięwzięć na świecie, odbywające się od 70 lat. W tym roku Polska jest krajem partnerskim wydarzenia. Oprócz premier, w Niemczech obecni są wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister nauki Jarosław Gowin.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Mcmac2
I tak trzymać. Promować polskie technologie, pokazywać dobre strony, robić interesy z Niemcami i całym światem a nie budować Państwo teoretyczne i cieszyć się z poklepywania po plecach. Trzymam kciuki za Polskę
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Schift
Teraz pora wykorzystać do pomysłów gospodarczych rządu p. Tuska. Pzeecież zarzucano mu, że jest zaufanym Kanclerz Merkel. Czy może być zatem lepszy od niego ambasador polskiej sprawy przedstawionej przez p. Szydło?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
turwal
Ciekawe w jakim języku przemówiła Pani Szydło ???
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AntyKonus
Narobiła tylko obciachu , odstraszyła potencjalnych widzów i inwestorów
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane