• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Gwarancje dla polskich obywateli niejako na zawsze"

Tusk o porozumieniu ws. brexitu Odtwórz: Tusk o porozumieniu ws. brexitu
Tusk o porozumieniu ws. brexitu "Źródło: tvn24bis"

W obecnym kształcie wypracowanego w negocjacjach porozumienia w sprawie brexitu dostrzegamy realizację wielu polskich oczekiwań dotyczących ochrony praw polskich obywateli na dziś, ale i na przyszłość, na zawsze niejako - powiedział w środę wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Jak dodał, wszystko wskazuje, że nie będzie przeszkód, by rozpoczynający się w czwartek szczyt Rady Europejskiej wyraził zgodę na przejście do drugiej fazy rozmów o brexicie - dotyczących przyszłych relacji Londynu ze Wspólnotą.

- My bardzo uważnie analizujemy raport z negocjacji i dostrzegamy w nim realizację bardzo wielu polskich oczekiwań, jeżeli chodzi o ochronę praw obywateli - na dziś, ale także i na przyszłość, na zawsze niejako - podkreślił Szymański. - Widzimy też znacznie lepsze rozwiązania niż dotychczas, jeżeli chodzi o zabezpieczenie interesów finansowych UE - dodał.

Jak zaznaczył wiceminister, rozliczenie tej perspektywy finansowej jest bardzo ważne dla polskich beneficjentów i "dla Polski jako takiej".

Porozumienie i wytyczne

W zeszły piątek Komisja Europejska i Wielka Brytania porozumiały się co do pierwszej fazy rozmów dotyczących brexitu. Główny negocjator Komisji ds. Brexitu Michel Barnier ocenił, że jego zdaniem osiągnięty w piątek postęp jest wystarczający, by przejść do kolejnego etapu negocjacji. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą na przyszłotygodniowym szczycie szefowie państw i rządów unijnej "27".

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że zawarcie porozumienia pomiędzy KE a Londynem pozwala mu przedstawić wytyczne na przyszłotygodniowy szczyt UE i poinformował, że wysłał przywódcom unijnym propozycję, "by rozpocząć negocjacje na temat okresu przejściowego w relacjach UE z Wielką Brytanią po wyjściu tego kraju ze Wspólnoty".

Tusk zaznaczył, że zaproponował, by w tym okresie "Wielka Brytania respektowała całe unijne prawo, w tym także nowe prawo, zobowiązania budżetowe, sądownictwo i oczywiście wszystkie związane z tym zobowiązania". Dodał, że chce, aby w okresie przejściowym, decyzje w UE były podejmowane przez "27", bez udziału Wielkiej Brytanii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane