• rozwiń

Szydło interweniowała u Hollande ws. polskich kierowców w Calais

Szydło interweniuje u Hollande'a ws. polskich kierowców w Calais Odtwórz: Szydło interweniuje u Hollande'a ws. polskich kierowców w Calais
Foto: Julien Pitinome/NurPhoto Foto: Migranci w Calais | Video: Szydło interweniuje u Hollande'a ws. polskich kierowców w Calais

Prezydent Francji Francois Hollande zadeklarował sprawdzenie problemu polskich kierowców w Calais i podjęcie odpowiednich kroków - poinformowała premier Beata Szydło w piątek podczas konferencji po nieformalnym szczycie UE w Bratysławie.

- Na marginesie szczytu spotkałam się z panem prezydentem Francois Hollandem. Zwróciłam się do niego z kwestią ochrony polskich przewoźników, którzy w tej chwili mają kłopoty w Calais. Pan prezydent zadeklarował sprawdzenie tego problemu i oczywiście podjęcie odpowiednich kroków - powiedziała premier.

"Będziemy w kontakcie"

- Będziemy w stałym kontakcie w tej kwestii - dodała.

Wcześniej w piątek rzecznik rządu Rafał Bochenek zapewnił, że rząd skontaktuje się z francuskimi służbami, by podjęły działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa polskim przewoźnikom.

- W tym momencie nie ma decyzji co do wyjazdu ministrów do Francji. Na pewno będziemy apelowali i kontaktowali się ze służbami francuskimi, aby podjęły działania, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo naszym przewoźnikom, aby do takich aktów, do takich ataków na nich już więcej nie dochodziło - powiedział Bochenek.

Drogi dyplomatyczne

Jak mówił, na pewno będą podejmowane działania drogami dyplomatycznymi.

- A także nasze służby, poprzez resort MSWiA, będą się kontaktowały ze służbami francuskimi, tak aby te działania były skuteczne tam na miejscu i aby nasi przewoźnicy czuli się bezpiecznie - powiedział rzecznik rządu.Podjęcie działań, jeśli strona francuska nie zapewni Polakom bezpieczeństwa, zapowiedział też szef MSZ Witold Waszczykowski.

- Widzieliście państwo takie działania, jakie podjęliśmy wobec Brytyjczyków. Będziemy podejmować podobne działania wobec strony francuskiej, jeśli nie zapewni bezpieczeństwa Polakom, polskim pracownikom pracującym na terenie Francji - powiedział szef MSZ.

Obozowisko zwane "dżunglą"

Pod położonym nad Kanałem La Manche Calais znajduje się obozowisko migrantów zwane "dżunglą". Liczbę przebywających w nim cudzoziemców z Azji i Afryki szacuje się na 7-10 tys. Niemal wszyscy pragną osiedlić się w Wielkiej Brytanii.

Jeszcze we wrześniu mają rozpocząć się prace nad budową wysokiego na 4 metry muru z betonu, który ma uniemożliwić migrantom przedostawanie się na ciężarówki jadące do Wielkiej Brytanii. Kierowcy i właściciele ciężarówek skarżą się, że migranci stawiają na drodze przeszkody, by zatrzymać ich pojazdy, następnie forsują je, np. wdrapując się na dach.

Jak podawały media, Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce skierowało do premier Szydło prośbę o spotkanie i "wzmożenie działań mających na celu ochronę bezpieczeństwa polskich kierowców wykonujących przewozy przez Kanał La Manche".

Zobacz: Imigranci z okolic Calais wdzierają się do polskich ciężarówek. „Kierowcy są przerażeni”

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
LanaKo
Będą sprawdzać problem polskich kierowców, dlaczego nie wszystkich i dlaczego dopiero teraz, ten problem trwa już kilkanaście miesięcy i stale narasta. Państwo francuskie ma obowiązek pilnować porządku na swoim terytorium.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Karol1950
A jeszcze rano Minister Waszczykowski uważał w Radiu, że to niepoważny temat, niech się ubezpieczą kierowcy ............co za przemiana Pani Premier a może to przy okazji wymienić tego szkodnika
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
yarpen26
Przynajmniej COŚ zrobili... Kopaczowa i Sikorski co najwyżej by zapłakali nad rasizmem zaściankowych polskich kierowców.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane