• rozwiń
  • WIG20 2319.10 -1.69%
  • WIG30 2669.43 -1.61%
  • WIG 60097.10 -1.44%
  • sWIG80 12009.31 -0.51%
  • mWIG40 4238.99 -0.95%

Ostatnia aktualizacja: 2019-03-22 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Szwedzkie miasto chce wprowadzić "licencje" na żebranie

Bank Światowy ostrzega. Kolejne 100 mln ludzi zagrożonych skrajnym ubóstwem Odtwórz: Bank Światowy ostrzega. Kolejne 100 mln ludzi zagrożonych skrajnym ubóstwem
Bank Światowy ostrzega. Kolejne 100 mln ludzi zagrożonych skrajnym ubóstwem "Źródło: TVN24 BiS"

Rada Miejska 70-tysięcznej Eskilstuny uchwaliła w czwartek wprowadzenie "licencji" na zbieranie jałmużny, uzasadniając to potrzebą ustalenia, jak wiele osób zajmuje się tym w obrębie miasta, położonego 100 km od stolicy Szwecji.

Roczna "licencja", której posiadanie ma być obowiązkowe od października tego roku, pod warunkiem, że zostanie uznana przez rząd za zgodną ze szwedzką konstytucją, będzie kosztowała 150 koron, tj. 15 euro rocznie.

Płatane pozwolenia

Przedstawiciele socjaldemokratów, konserwatystów i skrajnej prawicy w Radzie Miejskiej Eskilstuny, którzy głosowali za wprowadzeniem tego rodzaju płatnych pozwoleń, uzasadnili swą decyzję faktem, że "takie przepisy obowiązują w niektórych strefach geograficznych".

Przeciwko opłacie głosowali przedstawiciele ruchów ekologicznych, Partia Lewicy, liberałowie i chrześcijańscy demokraci.

- Jesteśmy cywilizowanym społeczeństwem, królestwem ładu, ze swymi instytucjami - uzasadniał wprowadzenie płatnych pozwoleń na zbieranie jałmużny socjaldemokrata, radny Jimmy Jansson. Zastrzegł się przy tym, że władze miasta nie chcą uniemożliwiać zbierania jałmużny, lecz pomóc stowarzyszeniom dobroczynnym w nawiązaniu kontaktu z osobami utrzymującymi się z żebrania, "aby im pomóc w powrocie do krajów, z których pochodzą".

Jak pisze agencja AFP, są to głównie Romowie z Rumunii i Bułgarii.

Zakaz żebrania odrzucony

Szwedzki premier, socjaldemokrata Stefan Loefven uznał inicjatywę radnych z Eskilstuny za "interesującą", a jednocześnie odrzucił propozycję konserwatystów i skrajnej prawicy dotyczącą wprowadzenia zakazu żebrania w całym kraju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane