• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Szwedzkie banki z wysokimi karami. Winne zaniedbań ws. prania pieniędzy i finansowania terroryzmu

Szwedzkie banki z wysokimi karami. Winne zaniedbań ws. prania pieniędzy i finansowania terroryzmu

Dwa największe szwedzkie banki Nordea i Handelsbanken muszą zapłacić wysokie kary w związku z zaniedbaniami dotyczącymi prania pieniędzy i finansowania terroryzmu - orzekła we wtorek instytucja zajmująca się nadzorem rynku usług bankowych w Szwecji.

Nordea musi zapłacić maksymalną karę w wysokości 50 mln koron szwedzkich (5,4 mln euro), a Handelsbanken - 35 mln koron (3,8 mln euro) - poinformowała na swej stronie internetowej inspekcja sektora finansowego.

Lata zaniedbań

"Nordea od lat nie stosuje się do przepisów dotyczących walki z praniem pieniędzy. Bank nie ocenił ryzyk u swych różnych klientów, a w niektórych przypadkach nawet był świadom, iż ma ryzykownych klientów" - tłumaczy szwedzka instytucja, będąca odpowiednikiem polskiej Komisji Nadzoru Finansowego.

"Oznacza to - jak wyjaśnia dalej - że jeśli jakieś osoby chciałyby wyprać pieniądze albo sfinansować działalność terrorystyczną, mogłyby to zrobić, a Nordea nie byłaby w stanie tego wykryć". "To bardzo poważne" - oceniła inspekcja.

Ogromne straty

Mniej wyraźnych uchybień miał dopuścić się Handelsbanken, który - jak napisano - "w niektórych sferach naruszył przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy".

Jak podsumowano w komunikacie, "co roku straty spowodowane praniem pieniędzy w Szwecji przekraczają 100 miliardów koron (10,7 mld euro)".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane