• rozwiń
  • WIG20 2232.01 -0.75%
  • WIG30 2528.73 -0.80%
  • WIG 58709.90 -0.73%
  • sWIG80 11553.55 -0.32%
  • mWIG40 3749.85 -0.80%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:42

Dostosuj

Szwajcaria znosi sankcje przeciwko Iranowi. Ale zostawia sobie furtkę

Szwajcaria znosi sankcje przeciwko Iranowi. Ale zostawia sobie furtkę
Foto: shutterstock.com Foto: Władze Szwajcarii znoszą począwszy od czwartku liczne sankcje gospodarcze przeciwko Iranowi w następstwie zawarcia 14 lipca porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego między Teheranem a sześcioma mocarstwami

Władze Szwajcarii znoszą począwszy od czwartku liczne sankcje gospodarcze przeciwko Iranowi w następstwie zawarcia 14 lipca porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego między Teheranem a sześcioma mocarstwami. Restrykcje te zawieszono już od stycznia ub.r.

Rada Federalna, czyli szwajcarski rząd, podjęła taką decyzję w środę. Jak sprecyzowała w komunikacie, wciąż obowiązuje zdecydowana większość międzynarodowych sankcji uderzających w Iran, w tym sankcje nałożone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Zainteresowanie współpracą

Rząd zniósł zakaz handlu metalami szlachetnymi z irańskimi instytucjami publicznymi, a także sankcje dotyczące handlu produktami petrochemicznymi, transportu ropy naftowej oraz ubezpieczania i reasekuracji dostaw irańskiej ropy.

Szwajcarskie władze zastrzegły, że "zachowują sobie możliwość ponownego nałożenia sankcji, jeśli nie powiedzie się implementacja porozumienia" z 14 lipca.

Poprzez swoje decyzje - jak dodano w komunikacie - szwajcarski rząd wyraża "poparcie dla

wdrożenia porozumienia nuklearnego i zapewnia o swym zainteresowaniu pogłębieniem stosunków dwustronnych z Iranem".

Szwajcaria reprezentuje interesy amerykańskie w Teheranie od zerwania stosunków dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi a Iranem w 1979 r.

Porozumienie nuklearne

Zachodnie sankcje nałożone na Iran w związku z jego kontrowersyjnym programem nuklearnym i embargo na eksport ropy bardzo poważnie uderzyły w irańską gospodarkę.

Porozumienie z 14 lipca przewiduje ograniczenie irańskiego programu i rezygnację Iranu z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych przez społeczność międzynarodową. Ponadto wprowadza embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez najbliższe 5 lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane