• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rząd przeciw płatnemu tacierzyńskiemu. "Zbyt wysokie koszty"

Ekspert o urlopach dla ojców Odtwórz: Ekspert o urlopach dla ojców
Ekspert o urlopach dla ojców "Źródło: TVN24 BiS"

Rząd Szwajcarii sprzeciwił się w środę pomysłowi udzielania świeżo upieczonym ojcom płatnych dni wolnych na opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem w pierwszym roku jego życia ze względu na "zbyt wysokie koszty". W tej sprawie ma się odbyć referendum.

"Zbyt wysokie koszty oraz uszczerbek dla konkurencyjności firmy" - uzasadniła swój sprzeciw siedmioosobowa Rada Federalna (szwajcarski rząd), popierając go wyliczeniami strat finansowych, na które mogą zostać narażone firmy zatrudniające młodych ojców.

Wysoki koszt

Zgodnie z obowiązującymi w Szwajcarii przepisami prawo do płatnego urlopu na opiekę nad dziećmi mają tylko matki. Młodzi ojcowie mogą otrzymać zaledwie jeden lub dwa dni urlopu okolicznościowego z okazji narodzin dziecka.

Decyzja rządu była reakcją na inicjatywę rozpisania referendum w sprawie udzielenia ojcom nowo narodzonych dzieci większych uprawnień. Zgodnie z propozycją mieliby oni nawet cztery tygodnie do wykorzystania w pierwszym roku życia dziecka. Ojcowie otrzymywaliby w tym czasie 80 procent wynagrodzenia płatnego z ubezpieczenia socjalnego.

Rząd wyliczył, że średnie koszty takiego programu to 420 milionów franków szwajcarskich rocznie. "To spowodowałoby dodatkowe obciążenie dla gospodarki i byłoby dużym wyzwaniem organizacyjnym dla firm" - twierdzi gabinet, dodając, że tego typu mechanizm powinien zostać wypracowany przez pracodawców i związki zawodowe.

Będzie referendum

Decyzja rządu nie rozstrzyga ostatecznie problemu. W tej sprawie zostanie rozpisane również referendum. Komplet 100 tysięcy podpisów torujący drogę do przeprowadzenia referendum został złożony w sierpniu 2017 roku. Data głosowania jeszcze nie została ustalona.

Jak podaje portal TheLocal.ch, za inicjatywą stoją cztery organizacje: związek zawodowy Travail Suisse, feministyczna organizacja Alliance F, grupa mężczyzn z manner.ch oraz prorodzinna organizacja Pro Familia Suisse.

Autorzy projektu zaznaczają, że Szwajcaria jest jedynym europejskim krajem, który nie ma w pełni uregulowanych prawnie urlopów rodzicielskich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane