• rozwiń
  • WIG20 2235.47 +0.42%
  • WIG30 2531.10 +0.30%
  • WIG 58729.42 +0.18%
  • sWIG80 11599.88 +0.11%
  • mWIG40 3735.12 -0.37%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:03

Dostosuj

Temat: Sankcje

Koniec z omijaniem sankcji? Szwajcaria rozszerza czarną listę o kolejnych Rosjan

Koniec z omijaniem sankcji? Szwajcaria rozszerza czarną listę o kolejnych Rosjan
Foto: Shurstock Foto: Szwajcaria

Szwajcarski rząd nałożył sankcje na kolejnych 19 osób i dziewięć organizacji, aby utrudnić Rosji omijanie restrykcji gospodarczych nałożonych przez Zachód w związku z konfliktem na Ukrainie. Szwajcaria jest popularnym celem dla rosyjskich elit biznesu i ważnym ośrodkiem dla tamtejszej bankowości.

Restrykcje dotknęły m.in. wiceministrów obrony Rosji Anatolija Antonowa i Arkadija Bachina. Jedną z osób objętych sankcjami jest także Iosif Kobzon, długoletni członek parlamentu i piosenkarz, często określany mianem rosyjskiego odpowiednika Franka Sinatry.

Zmiana frontu

W marcu ub. roku Szwajcarzy zdecydowali, że nie będą nakładać sankcji na Rosję w związku z kryzysem na Ukrainie, ale nie podważali ich. Mimo, że Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, to jest z nią związana wieloma umowami handlowymi.

Szwajcaria jest również ważnym ośrodkiem dla rosyjskiej bankowości. Helweci niechętnie podejmowali decyzje o nakładaniu sankcji na Rosję, bo obawiali się, że mogłoby to zagrozić ich neutralności lub zepsuć bliskie i długo pielęgnowane relacje handlowe z Moskwą.

Berno powoli zmienia jednak swoją neutralną postawę. Jak poinformował w piątek Sekretariat Stanu ds. Gospodarki (SECO) "w związku z sytuacją na Ukrainie oraz decyzjach podjętych przez UE, Rada Federalna postanowiła rozszerzyć swoje środki, aby zapobiec omijaniu sankcji międzynarodowych". Oznacza to, że osoby objęte sankcjami nie mogą robić interesów z finansowymi pośrednikami w Szwajcarii.

Dopiero w sierpniu minionego roku Szwajcaria dołączyła do krajów, które objęły sankcjami kilkudziesięciu wpływowych Rosjan. UE nałożyła pierwszą turę restrykcji już w marcu ub.r. Wówczas szwajcarskie sankcje objęły 87 osób i 20 instytucji. Szwajcaria na ich mocy uniemożliwiła rosyjskim oligarchom podpisywania nowych umów ze szwajcarskimi partnerami, ale nie zamroziła ich aktywów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane