• rozwiń

Najszczęśliwsze kraje świata. Polska za Białorusią i Kazachstanem

Najszczęśliwsze kraje świata. Polska za Białorusią i Kazachstanem
Foto: Shurstock Foto: szwajcaria biś

Szwajcaria, Islandia i Dania to najszczęśliwsze kraje na świecie - wynika z najnowszego raportu World Happiness Index opracowanego na zlecenie ONZ. Polska znalazła się na 60. miejscu, obok takich krajów jak Białoruś, Peru czy Malezja. To czwarta edycja raportu, pierwszy raz opublikowano go w 2012 roku.

Z raportu wynika, że ludzi, którzy mieszkają w najszczęśliwszych krajach na świecie żyją dłużej, doświadczają w życiu większej hojności i przychylności innych i mają większą swobodę dokonywania wyborów życiowych - wynika z raportu.

Uznając szczęście i dobrobyt za “uniwersalne cele i aspiracje ludzi na całym świecie” ONZ wyznaczył 20 marca Światowym Dniem Szczęścia. Wśród czynników, które zostały wzięte przez autorów rankingu jest PKB na głowę mieszkańca, wsparcie socjalne, zdrowie mieszkańców, wolność w dokonywaniu wyborów, postrzeganie korupcji. W sumie w zestawieniu znalazło się 158 krajów.

W pierwszej dziesiątce znalazły się też cztery kraje skandynawskie: Dania, Norwegia, Finlandia i Szwecja, a poza nimi także Islandia, Kanada, Holandia, Nowa Zelandia i Australia.

Izrael został sklasyfikowany na 11. miejscu, USA - 15., Wielka Brytania - 21. Niemcy i Francja zmieściły się pierwszej trzydziestce. Rosja zajęła 64. lokatę, a Ukraina - 111.

Polska zajęła 60. pozycję. Wyżej od naszego kraju uplasowały się m.in. Czechy (31. miejsce), Mołdawia (52.), Słowenia (55.) i Litwa (56.), niżej - m.in. Estonia (73. lokata), Chiny (84.) i Łotwa (89.). Borykająca się ze skutkami kryzysu finansowego Grecja jest na 102. miejscu.

W dziesiątce zamykającej ranking dominują kraje afrykańskie. Patrząc od końca zestawienia są to m.in. Togo, a także Burundi, Benin, Rwanda, Burkina Faso i Czad. Na 156. miejscu umieszczono Syrię, gdzie od 2011 roku trwa krwawa wojna domowa, a na 153. - Afganistan.


Oto 10 najszczęśliwszych miejsc na Ziemi, według raportu “World Happiness”:

1. Szwajcaria

Pierwsze miejsce w ranking zajęła Szwajcaria, to awans z trzeciej pozycji. Stolica Berno, ze swoim starym miastem znalazło się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jadąc np. do Lucerny można wybrać się w rejs po jeziorze, podziwiać niesamowite widoki korzystając z kolei linowych i spróbować legendarnej szwajcarskiej czekolady.

2. Islandia

Natura i kultura to składniki szczęścia w Islandii. Od poprzedniego rankingu kraj ten awansował z dziewiątego miejsca. Starożytne budowle, lodowce czy wodospady - to wszystko czeka na turystów, ale też mieszkańców.

3. Dania

Dania w tym roku pierwsze miejsce oddała Szwajcarii, a sama uplasowała się na trzeciej pozycji. Kopenhaga, festiwal jazzu, bliskość, wspólnota - to klucze tego kraju na szczęście.

4. Norwegia

W niektórych częściach tego kraju w lecie słońce nigdy nie zachodzi. Dla tych, którzy kochają golfa, piesze wędrówki lub bieganie to idealne miejsce. To także raj dla amatorów kulinarnych podróży.

5. Kanada

Kanada łączy europejską wrażliwość i styl z pięknem natury Ameryki Północnej. We francuskojęzycznej prowincji Quebec każdy znajdzie coś dla siebie. Jego zabytkowa dzielnica znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z kolei zaledwie kilku minut drogi od centrum Quebecu znajduje się mała wyspa - Ile d'Orleans, gdzie sposobem na życie jest rolnictwo. Tam też można obcować z naturą.

6. Finlandia

Przyroda, dzikie zwierzęta, ale też coś dla miejskich wojowników - rynek w Helsinkach, muzeum sztuki współczesnej Kiasma. W tym kraju możesz spotkać dzikie zwierzęta w centrum miasta.

7. Holandia

Tulipany i wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. To Holandia, która w najnowszym raporcie uplasowała się na siódmym miejscu.

8. Szwecja

Szwedzi uwielbiają świętować, a to także gratka dla turystów. Zaledwie 20 minut drogi od Sztokholmu znajduje się przyrodniczy raj - archipelag tysięcy wysepek i nieskończone możliwości zabawy.

9. Nowa Zelandia

Kraj ten ma wiele powodów do świętowania. To tutaj Peter Jackson kręcił najpiękniejsze i najciekawsze scena “Władcy Pierścieni”. To pomogło wypromować Nową Zelandię. Raj dla miłośników przyrody.

10. Australia

Wielka rafa koralowa, raj dla amatorów nurkowania, którego nie można przegapić. No i Tasmania - wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - ze swoim unikatowym lasem deszczowym. Australia to jednak też pustynia - wystarczy pojechać kilkadziesiąt kilometrów wgłąb lądu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (32)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zwolk
Jeśli w tym rankingu jest choć w jednym punkcie uwzględniana subiektywna opinia obywateli, to być może sami obniżamy sobie ranking dzięki naszej głównej cesze narodowej jaką jest narzekanie jak to inni mają lepiej, ale nie robimy nic żeby nam było lepiej, tylko patrzymy co zrobić żeby ci "lepsi" mieli gorzej.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
steadygoing
Aż w 59 krajach Polakom mogłoby być lepiej niż w Polsce. Należą się gratulacje wszystkim Ojcom Założycielom RP i pomnik światła.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
steadygoing
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kula_Szpiegula
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Cezare
niedługo wybory - czas to zmienić POLACY !!! obudźmy się proszę... nie bójmy się zmian na zasadzie "lepsze starsze zło... bo znane" .. wybierzmy wreszcie odważnie !... proszę dla siebie i dla Ciebie !!!!
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane