• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Ważne zatrzymanie ws. Panama Papers. Informatyk aresztowany

Ważne zatrzymanie ws. Panama Papers. Informatyk aresztowany
Foto: Shutterstock Foto: Zatrzymano informatyka genewskiego biura kojarzonego z aferą Panama Papers

Informatyk genewskiego biura kojarzonej z aferą Panama Papers kancelarii prawniczej został kilka dni temu aresztowany w związku z podejrzeniem usunięcia znacznej ilości danych - poinformował w środę szwajcarski dziennik "Le Temps", powołując się na źródło bliskie tej sprawy.

Genewska prokuratura potwierdziła gazecie, że informatyk przebywa w areszcie i że prowadzone jest śledztwo przeciwko niemu, ale odmówiła dalszego komentarza. Mająca siedzibę w Panamie kancelaria Mossack Fonseca zajmowała się przez dziesięciolecia zakładaniem dla swych klientów firm w rajach podatkowych, co dokumentuje obszerna baza danych udostępnianych od początku kwietnia w internecie.

O aresztowaniu

Według "Le Temps" zatrzymany zaprzecza, by dopuścił się jakiegokolwiek czynu sprzecznego z prawem, ale w następstwie złożonej przez pracodawcę skargi prokuratura postawiła mu zarzuty kradzieży danych, nieuprawnionego dostępu do nich i naruszenia tajemnic firmowych.

Jak podała gazeta, nie ma dowodów na to, by aresztowany informatyk był odpowiedzialny za wyciek materiałów Panama Papers. O wejściu w posiadanie tej zawierającej 11,5 mln dokumentów bazy danych poinformował 3 kwietnia niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Jednocześnie ujawniono, że w ciągu ubiegłych czterech dziesięcioleci kancelaria Mossack Fonseca założyła około 250 tys. spółek, a wśród setek tysięcy jej klientów były także osoby zajmujące najwyższe stanowiska we władzach różnych państw. W wyniku afery Panama Papers doszło do ustąpienia premiera Islandii Sigmundura Gunnlaugssona.

"Le Temps" poinformował, że na polecenie prokuratora w genewskim biurze Mossack Fonseca dokonano przeszukania i skonfiskowano sprzęt komputerowy. Sprawdza się także nadal, czy aresztowany dokonał kradzieży danych, a jeśli tak, to na jaką skalę i kiedy.

Mossack Fonseca deklaruje, że działała zawsze zgodnie z prawem i nigdy nie niszczyła dokumentów.

 

Zobacz materiał o Panama Papers (06.04.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane