• rozwiń
  • WIG20 2325.16 +2.13%
  • WIG30 2669.62 +2.08%
  • WIG 59936.46 +1.83%
  • sWIG80 11642.53 +0.69%
  • mWIG40 4064.68 +1.34%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Teraz Szkocja. Trwa walka o zablokowanie Brexitu

Teraz Szkocja. Trwa walka o zablokowanie Brexitu
Foto: PAP/EPA Foto: Szkocja chce zablokować Brexit

Rząd Szkocji poinformował we wtorek, że zwróci się do brytyjskiego Sądu Najwyższego z wnioskiem o zablokowanie procedury uruchamiającej Brexit. Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon oznajmiła, że Londyn musi uzyskać zgodę Szkotów zanim rozpocznie negocjacje.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May chce rozpocząć negocjacje w sprawie wyjścia z Unii pod koniec marca, powołując się na artykuł 50. traktatu lizbońskiego.

W ubiegłym tygodniu brytyjski Wysoki Trybunał (High Court) orzekł jednak, że rząd nie może zainicjować tego procesu bez zgody obydwu izb parlamentu. Gabinet May liczy na to, że Sąd Najwyższy zmieni decyzję trybunału podczas rozprawy, która powinna się odbyć w przyszłym miesiącu.

Jednak pierwsza minister Szkocji podkreśliła we wtorek, że jej rząd będzie interweniował w tej sprawie, ponieważ "zgoda szkockiego parlamentu (na Brexit) powinna zostać uzyskana zanim zainicjowany zostanie artykuł 50".

Nowe warunki

Sturgeon ostrzegła niedawno, że "nie blefuje" mówiąc o tym, że jeśli wola Szkotów nie będzie respektowana w kontekście Brexitu, to przeprowadzą oni kolejne referendum w sprawie ewentualnej secesji od Zjednoczonego Królestwa.

W czerwcowym referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Szkocja i Irlandia Północna głosowały za pozostaniem we Wspólnocie, a Anglia i Walia - za Brexitem.

Sturgeon już w połowie października ogłosiła, że wkrótce zostanie przedstawiony nowy projekt ustawy o referendum w sprawie niepodległości, ponieważ Brexit zmienia warunki przynależności Szkocji do Zjednoczonego Królestwa.

Większość za UE

Podczas gdy w skali całego Zjednoczonego Królestwa w czerwcowym referendum 52 proc. Brytyjczyków głosowało za opuszczeniem UE, w Szkocji 62 proc. wyborców było za pozostaniem we Wspólnocie.

Od tego czasu Sturgeon powtarza, że Edynburg poważnie rozważa kolejne referendum niepodległościowe. Poprzednie głosowanie odbyło się we wrześniu 2014 roku; 55 proc. Szkotów głosowało przeciwko niepodległości ich kraju.

 

 

"Wrogowie ludu". Brytyjska prasa atakuje sędziów po wyroku ws. Brexitu:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
tawokularach
Współczuję Szkocji. Osobiście życzę jej, by stała się niepodległa, szczególnie teraz.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane