• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Szkocja walczy o swoją przyszłość po Brexicie. "Jesteśmy zdeterminowani"

Szkocja walczy o swoją przyszłość po Brexicie. "Jesteśmy zdeterminowani"

Po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię Szkocja chce pozostać w jednolitym rynku europejskim i będzie domagać się więcej uprawnień w celu ochrony swych interesów - oświadczyła we wtorek szefowa autonomicznego rządu szkockiego Nicola Sturgeon.

"Jesteśmy zdeterminowani, aby utrzymać obecną pozycję Szkocji w jednolitym rynku europejskim" - napisała Sturgeon w dokumencie przedstawiającym stanowisko Szkocji na temat Brexitu.

Opcja niepodleglości

Na konferencji prasowej zaznaczyła, że przede wszystkim "chodzi o próbę przekonania Wielkiej Brytanii, że są to propozycje, które warto rozważyć". - Wierzymy, że nasze praktyczne rozwiązania są sensowne i leżą w najlepszym interesie Szkocji - podkreśliła.

Sturgeon zaznaczyła, że opcja niepodległości, którą Szkoci odrzucili w referendum w 2014 r., "ma pozostać na stole", oraz że chce, aby Szkocja stała się pełnoprawnym członkiem UE.

Zaznaczyła, że potrzebny jest gruntowny przegląd kwestii przekazania władzy i uprawnień szkockiemu parlamentowi oraz że uprawnienia dotyczące imigracji są niezbędne w celu ochrony interesów Szkocji.

Wyjątki od Brexitu

Na początku października brytyjska premier Theresa May w wystąpieniu otwierającym doroczną konferencję Partii Konserwatywnej zapowiedziała, że jej rząd uruchomi do końca marca 2017 roku procedurę wystąpienia z UE. Powtórzyła, że wynik czerwcowego referendum w sprawie Brexitu jest nieodwracalny.

W komentarzu pod adresem szkockiego rządu brytyjska premier powiedziała wówczas, że "nie będzie żadnych wyjątków od Brexitu".

- Nie pozwolimy nacjonalistom zagrozić trwałości naszej unii, Wielkiej Brytanii - podkreśliła. - Negocjacje są w wyłącznej kompetencji rządu. Zagłosowaliśmy za wyjściem z Unii Europejskiej jako jedna, zjednoczona Wielka Brytania, tak będziemy negocjowali i tak opuścimy wspólnotę - powiedziała.

Przedstawiciele szkockich władz, w tym Nicola Sturgeon, wielokrotnie podkreślali, że nie dopuszczą do wyjścia ze Wspólnoty, jeśli będzie to zagrażać interesom Szkocji.

 

Na początku grudnia informowaliśmy o tym, że w brytyjskim Sądzie Najwyższym miała miejsce rozprawa dotycząca procedury uruchamiającej Brexit. Zobacz relację Macieja Worocha (05.12.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane