• rozwiń
  • WIG20 2090.79 -0.82%
  • WIG30 2394.56 -0.64%
  • WIG 55752.52 -0.65%
  • sWIG80 11580.28 -0.10%
  • mWIG40 3749.05 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:04

Dostosuj

Ultraszybkie pojazdy i internet dla wszystkich. Oto sześć pomysłów, które mogą zmienić świat

Ultraszybkie pojazdy i internet dla wszystkich. Oto sześć pomysłów, które mogą zmienić świat
Foto: shuterstock Foto: Sześć pomysłów, które zmienią świat

Superszybkie podróże, wszechobecny internet, samochody na wodór i takie, które same się prowadzą. Świat, znany wcześniej tylko z filmów powoli staje się rzeczywistością. Przedstawiamy sześć fascynujących pomysłów, które wkrótce mogą zmienić świat.

1. Ponaddźwiękowe pociągi

Hyperloop - futurystyczna wizja środka transportu stworzona przez szefa Tesli Elona Muska to projekt pociągu, który z założenia ma poruszać się z prędkością ponad 700 mil na godzinę (1126 km/h).

Dzięki temu pasażerowie będą mogli pokonać 600 km odległość np. z Los Angeles do San Francisco w zaledwie pół godziny.

Najszybszym pociągiem na świecie jest obecnie japoński maglev, który może poruszać się z maksymalną prędkością 374 mil na godzinę (ponad 600 km/h). Dla porównania w Polsce pociągi poruszają się z maksymalną prędkością 160 km na godzinę. I tak: pociąg z Warszawy do Katowic jedzie około 3 godzin. Gdyby pomysł Amerykanina wprowadzono w życie, pociąg trasę tę pokonywałby w mniej niż 30 minut.

W 2016 roku w Kalifornii powstanie tor testowy o długości 1 mili (1,6 km). Za budowę odpowiada SpaceX, czyli firma Muska zajmująca się podbojem kosmosu. Pojazd ma poruszać się w zbudowanej kilka metrów nad ziemią tubie. Szef Tesli zorganizował otwarty konkurs dla studentów i inżynierów na projekt kabiny pojazdu. Zaprosił też inne firmy do współpracy przy tym futurystycznym pomyśle. Pierwsze jazdy testowe mają odbyć się w ciągu najbliższych dwóch lat.

 

2. Internet dla wszystkich

Według "The Washington Post" szef Tesli Elon Musk czeka na zgodę amerykańskiego rządu na wysłanie 4 tys. małych satelitów na niską orbitę okołoziemską. Satelity są tak zaprojektowane, że mogą wypuszczać szybki sygnał dla wszystkich na naszej planecie, w tym do odległych regionów, w których ludzie nie mają jeszcze dostępu do internetu.

Musk, który chce rozpocząć testy w przyszłym roku, ma nadzieję, że usługa może zostać uruchomiona w ciągu kilku lat.

Również Google pracuje nad projektem Loon - balonami stratosferycznymi wyposażonymi w nadajniki. Kilkadziesiąt już lata nad ziemią. Facebook pracuje natomiast nad napędzanymi energią słoneczną dronami, które sygnał internetowy przesyłałyby na ziemię za pomocą... lasera.

 

3. Samo-jeżdżące ciężarówki

Samo-jeżdżąca ciężarówka to projekt stworzony przez koncern Daimler. W tym roku odbyły się już pierwsze testy pojazdu po publicznych drogach w Niemczech. Chociaż samochodami steruje komputer, to w kabinie cały czas obecny jest człowiek nadzorujący sytuację. Może on w razie potrzeby w każdej chwili przejąć kontrolę nad pojazdem.

Technologie stosowane w ciężarówkach Daimlera można porównać do tego, jak działa funkcja autopilota w samolotach. Autonomiczne pojazdy koncernu z Badenii-Wirtembergii, aby utrzymać się na swoim pasie ruchu i omijać ewentualne przeszkody, wykorzystują kombinację radarów, laserów i system kamer. "Komputery się nie męczą i nie potrzebują przerwy na odpoczynek" - słusznie zwraca uwagę BBC Science.

Samo-jeżdżące ciężarówki będą również tańsze w utrzymaniu, ponieważ płynniejsza jazda będzie oznaczała mniejsze zużycie paliwa. Pojazdy mogą też jechać jeden za drugim, aby zminimalizować opór powietrza.

Technologia wciąż jest w fazie eksperymentu.

 

4. Gaszenie pożaru dźwiękiem

Dwóch studentów z Uniwersytetu George’a Masona w USA wymyśliło technologię, która może być przełomowa w walce z pożarami. Seth Robertson i Viet Tran stworzyli urządzenie, które wysyła głośne fale dźwiękowe w kierunku płomieni. Przy właściwej częstotliwości ogień po prostu gaśnie, bo fale płynące z urządzenia odcinają dopływ tlenu do ognia.

Wynalazek studentów nie został jeszcze przetestowany na dużych pożarach, ale mężczyźni są pewni, że ich technologia zadziała także w walce z większym ogniem. Jeden z nich podkreślił, że urządzenie można podłączyć do drona i w ten sposób walczyć z powietrza z pożarami lasów lub budynków.

 

5. Przenośne systemy uzdatniania wody

Według ONZ, ponad 780 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a ponad 2 mld ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych.

Aby zaradzić tej sytuacji, naukowcy w Anglii opracowali przenośny system do uzdatniania wody.

- Jesteśmy w stanie wytworzyć dwa metry sześcienne wody pitnej w ciągu 12 dni - powiedział prof. Darren Reynolds, który stoi na czele zespołu badawczego. - To może nie wydaje się wiele, ale ludzie potrzebują minimum dwóch litrów wody pitnej dziennie, czyli jeden metr sześcienny rocznie - dodał prof. Reynolds.

 

6. Samochody napędzane wodorem

Napędzana przez chemiczną reakcję wodoru i tlenu Toyota Mirai trafi do sprzedaży pod koniec 2015 roku. BBC Science zwraca jednak uwagę, że auto będzie bardzo drogie. Wszystko przez to, że ze względów bezpieczeństwa wodór musi być przechowywany w wytrzymałych wysokociśnieniowych zbiornikach.

Dlatego też brytyjscy naukowcy opracowali tańszą metodę odzyskiwania wodoru z amoniaku. Według prof. Billa Davida niewielka ilość wodoru zmieszana z amoniakiem jest wystarczająca do zapewnienia zapłonu w konwencjonalnym silniku samochodowym.

Nasz proces nie jest jeszcze zoptymalizowany. Szacujemy jednak, że reaktor rozkładu nie większy niż dwulitrowa butelka zapewni wystarczającą ilość wodoru do prowadzenia średniej klasy samochodu rodzinnego - powiedział prof. David.

Listę pomysłów przygotowała redakcja BBC Focus Magazine.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Galicja58
Cięzarówki w 2016 do zaoptrzenia loko 26 ton i 44 ton,same chmują i przyśpieszają , bez kierunkowskazu bolą uszy jak zbacza z pasa ruchu , we mgle same jadą aż strach trzymać za kierownice Jeszcze same nie ruszą , to dzisiaj.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gość496
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Już widze jak Hiper szybkie pociągi leca po wiśle bo tory niedostosowane. Hehe
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Brain Scientist
Wow. News nie-polityczny i nie-tragiczny. To jakaś nowość. Gdyby tak częściej prezentować Polakom rzeczy ciekawe i perspektywiczne zamiast przygnębiających i irytujących, może trochę zmieniliby się jako nacja na lepsze.
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sceptyk1944
Nacja pozostanie nacją i nie zmieni się w swoim ciemnogrodzie. Nawet jeśli wśród pomysłów byłby autoryzowany (przez niebo) ekstrakt z boga w proszku i wycieczka do tegoż nieba...
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kurumii
Już sobie wyobrażam super szybkie samochody na gminne polskie drogi. Super szybkie pociągi gdzie z Krakowa do Katowic jadą obecnie 3 godziny.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane