• rozwiń
  • WIG20 2178.31 -0.74%
  • WIG30 2471.32 -0.75%
  • WIG 57473.62 -0.95%
  • sWIG80 11613.07 -0.13%
  • mWIG40 3705.44 -1.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:55

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Szef opozycji otrzyma mandat do utworzenia rządu w Grecji

Szef opozycji otrzyma mandat do utworzenia rządu w Grecji
Foto: EPP/flickr.com/(CC BY 2.0) Foto: Wangelis Meimarakis będzie chciał wykorzystać przysługującą mu możliwość utworzenia nowego rządu

Przywódca Nowej Demokracji, głównej greckiej partii opozycyjnej, Wangelis Meimarakis ma w piątek otrzymać z rąk prezydenta Grecji Prokopisa Pawlopulosa mandat do utworzenia nowego rządu - informuje agencja Reuters.

Do spotkania Meimarakisa z prezydentem ma dojść w piątek rano - pisze Reuters, powołując się na źródła w Nowej Demokracji. 

Chce spróbować

Meimarakis powiedział w czwartek w nocy, że w związku ze złożeniem dymisji przez premiera Aleksisa Ciprasa będzie chciał wykorzystać przysługującą mu możliwość utworzenia nowego rządu.

Lider opozycji oświadczył, że poczuwa się do odpowiedzialności za wykorzystanie wszystkich możliwości obecnego greckiego parlamentu.

- Będziemy chcieli wykorzystać wszystkie możliwości by mieć pewność, że wybory są ostatecznością, a nie pierwszym i jedynym rozwiązaniem, jak mówi Cipras - powiedział lider Nowej Demokracji.

Zapowiedział, że celu utworzenia nowego rządu będzie się kontaktował z innymi partiami opozycyjnymi.

W związku z wewnątrzpartyjną rebelią w rządzącej Syrizie premier Cipras w czwartek złożył dymisję i wezwał prezydenta do jak najszybszego rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Cipras liczy na wzmocnienie swej pozycji w głosowaniu.

Wcześniej źródła rządowe informowały, że celem Ciprasa jest zorganizowanie głosowania 20 września.

Dwie próby

Zgodnie z grecką konstytucją, jeśli rząd zrezygnuje w ciągu roku od ostatnich wyborów, prezydent musi przekazać kolejno liderom partii opozycyjnych mandat do utworzenia rządu, poczynając od największego ugrupowania w parlamencie.

Mandat ten wygasa po trzech dniach. Jeśli wysiłki mające na celu sformowanie rządu okażą się bezowocne, mandat dostaje druga co do wielkości partia (Złota Jutrzenka), a następnie trzecia. Jeśli także te próby zakończą się fiaskiem, prezydent rozpisuje wybory.

Zdaniem agencji Associated Press, nie oczekuje się, by Nowa Demokracja albo Złota Jutrzenka uzyskały w parlamencie poparcie umożliwiające utworzenie rządu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane