• rozwiń

Szef NATO wzywa do utrzymania sankcji wobec Rosji

Szef NATO wzywa do utrzymania sankcji wobec Rosji
Foto: Shutterstock Foto: Niektóre kraje, jak Włochy czy Węgry, chcą znormalizowania relacji z Rosją

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w piątek Stany Zjednoczone i Unię Europejską, aby utrzymały sankcje gospodarcze wobec Rosji do czasu, gdy spełni ona swe zobowiązania, jeśli chodzi o doprowadzenie do końca konfliktu na wschodniej Ukrainie.

- Widzieliśmy działania, widzieliśmy sankcje gospodarcze nakładane przez USA i UE i uważam, że ważne jest, abyśmy dalej utrzymywali ważne sankcje - powiedział Stoltenberg w German Marshall Fund w Brukseli.

Nie ma jedności

Unijni ministrowie spraw zagranicznych próbują zachować jedność w sprawie utrzymania sankcji. Ale jeśli UE nie porozumie się, żeby je przedłużyć, to wygasną one w lipcu br. Węgry i Włochy oświadczyły w poniedziałek, że nie pozwolą na automatyczne przedłużenie sankcji.

Według komentatorów niektóre kraje, jak właśnie Włochy czy Węgry, chcą znormalizowania relacji z Rosją z uwagi na interesy gospodarcze oraz współpracę przy rozwiązywaniu konfliktu w Syrii.

W oświadczeniu opublikowanym w piątek, w drugą rocznicę proklamowania aneksji Krymu przez Rosję, UE zapowiedziała, że podtrzyma dotychczasowe sankcje, obejmujące m.in. zakaz inwestowania przez europejskie firmy w wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż znajdujących się na rosyjskich wodach Morza Czarnego.

Unia wezwała ponadto kolejne kraje do nałożenia na Rosję sankcji za zajęcia dwa lata temu Krymu. Wspólnota wyraziła jednocześnie zaniepokojenie działaniami Moskwy, które prowadzą do rozbudowy potencjału militarnego na półwyspie.

Do tej pory sankcje wobec Rosji zastosowały, poza UE i USA, Japonia, Australia, Kanada. Jednak na podobne działania nie zdecydowały się np. Chiny i Brazylia.

Kreml zajął Krym. Druga rocznica aneksji:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
gierek
Bardzo dobrze , niech sankcje trwają jak najdłużej , a przecież
Putin sam twierdzi , że sankcję im tylko "pomagają"...
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane